Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej, warsztaty dla pedagogów

Aktualizacja – brak miejsc

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w związku z wyczerpaniem miejsc nie jest już możliwa rejestracja na warsztaty dla pedagogów „Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej”.

Warsztaty „Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej” dedykowane są wszystkim pedagogom pragnącym poszerzyć swoją wiedzę na temat II wojny światowej.  Podczas warsztatów uczestnicy poznają różnorodne uwarunkowania funkcjonowania mniejszości żydowskiej w Polsce do wybuchu II wojny światowej. Następnie omówione zostaną realia niemieckiej okupacji i zbrodnia Holokaustu. Jako ostatnie zagadnienie poruszona zostanie problematyka polskiej pomocy niesionej prześladowanym Żydom.

Dla uczestników zostaną przygotowane zestawy, na które składać się będą pomoce źródłowe, takie jak: dokumenty, zdjęcia, relacje, a także przykładowe scenariusze lekcji.

Zajęcia, które odbędą się 25 listopada br. w Muzeum Polaków Ratujących Żydów, poprowadzą pracownicy Oddziału IPN w Krakowie – dr Marcin Chorązki i Michał Masłowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej oraz dr Roman Gieroń z Oddziałowego Biura Badań Historycznych.

Patronat honorowy nad warsztatami objęła Podkarpacka Kurator Oświaty, pani Małgorzata Rauch.

Konieczność wcześniejszej rejestracji. Zapisy przyjmowane będą do 20 listopada 2019 roku, pod adresem: sekretariat@muzeumulmow.pl

Organizator zapewnia wyżywienie. W trakcie zapisów prosimy o podanie preferencji żywieniowych (posiłek mięsny/jarski)

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

TERMIN:

25 listopada 2019 roku

MIEJSCE:

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, 37-120 Markowa 1487

KOSZT:

70 zł (płatne w kasie muzealnej)

PROGRAM:

Część 1. – II Rzeczpospolita – mozaika narodowa, kulturowa i religijna

10.00 Wykład wprowadzający dr. Marcina Chorązkiego „Żydzi w Polsce w latach 1918-1939”

10.30 Praca w grupach nad materiałami źródłowymi pod kierunkiem Michała Masłowskiego

11.30 – 11.45 przerwa kawowa

Część 2. – Okupacja niemiecka – Zagłada

11.45 Wykład wprowadzający dr. Romana Gieronia „Polityka władz okupacyjnych wobec ludności żydowskiej na ziemiach polskich”

12.15 Praca w grupach nad materiałami źródłowymi pod kierunkiem Michała Masłowskiego

13.30-14.00 przerwa obiadowa

Część 3. – Polacy wobec Zagłady

14.00 Wykład wprowadzający dr. Romana Gieronia „Pomoc Żydom podczas II wojny światowej w świetle akt powojennych postępowań karnych”

14.30 Praca w grupach nad materiałami źródłowymi pod kierunkiem Michała Masłowskiego

16.00 Zakończenie warsztatów

W ramach warsztatów możliwość zwiedzenia wystawy stałej z Przewodnikiem.

Do pobrania:

broszura:

Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej, warsztaty dla pedagogów, 25.11.2019, broszura

grafika:

ORGANIZATOR: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

WSPÓŁORGANIZATOR: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Krakowie

PATRONAT HONOROWY: Podkarpacki Kurator Oświaty