17 marca 2016

Zapraszamy na uroczyste otwarcie

Po latach starań i trwającej dwa i pół roku budowie, w czwartek 17 marca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zostanie uroczyście otwarte. Swoją obecność zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda oraz goście z Izraela, USA, Kanady i Niemiec.

Pierwsza odsłona uroczystości otwarcia, nastąpi wczesnym popołudniem w sali balowej Muzeum – Zamek w Łańcucie, gdzie odbędzie się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych, osobom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Część zasadnicza zlokalizowana została na terenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Wypełni ją spektakl artystyczny łączący słowo, muzykę i obraz. Usłyszymy m.in. psalmy ze Starego Testamentu w wykonaniu Stanisława Soyki i chóru Cracow Singer. Dźwiękom towarzyszyć będzie projekcja multimedialna, realizowana na fasadzie muzeum oraz elementach architektonicznych do niej przylegających. Widowisko poprzedzi symboliczne zasadzenie drzewa owocowego w powstającym Sadzie Pamięci, usytuowanym obok budynku muzeum.
Po zakończeniu oficjalnego programu otwarcia, goście będą mogli zwiedzić wystawę stałą (muzeum pozostanie otwarte do późnych godzin wieczornych). W piątek i sobotę po otwarciu, bilety będą w specjalnej cenie – 1 zł. W każdą niedzielę wstęp jest bezpłatny.

Poniżej punkty oficjalnego programu otwarcia:

godz. 10.00 – Jagiełła – modlitwa żydowska i chrześcijańska na cmentarzu, na którym spoczywają ciała rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów zamordowanych wraz z Ulmami
godz. 11.30 – Markowa – modlitwa chrześcijańska i żydowska na grobie rodziny Ulmów
godz. 12.00 – Markowa – Msza Święta w kościele pw. Św. Doroty za dusze śp. Polaków Ratujących Żydów i wszystkich ofiar II wojny światowej
godz. 12.30 – Łańcut – modlitwa w Synagodze w intencji Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
godz. 15.00 – Łańcut – wręczenie przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych za ratowanie Żydów w czasie II Wojny Światowej
godz. 17.30 – Markowa – uroczystość otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów
ok. godz. 18.30 – zakończenie oficjalnego programu