22 marca 2016

Relacja z otwarcia Muzeum

W czwartek 17 marca, Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających. Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas ceremonii otwarcia, że Polska, a także sprawiedliwość dziejowa, takiego pomnika potrzebowała. Wyraził nadzieję, że muzeum w Markowej będzie dla odwiedzających świadectwem pamięci i ostrzeżeniem, co nienawiść i pogarda czyni z ludzi. „Każdy, kto sieje i podsyca antysemityzm, depcze po grobie rodziny Ulmów” – podkreślił Prezydent.
W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremier Piotr Gliński, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita przemyski abp Józef Michalik i naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
fot. eskar/MPRŻ

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego