16 lipca 2016

Wykład i projekcja filmu „Polin. Okruchy pamięci”

W ramach upamiętnienia 74. rocznicy likwidacji rzeszowskiego getta, która miała miejsce 7 lipca 1942 r., zapraszamy na wykład Karoliny Ożóg na temat życia codziennego w rzeszowskim getcie oraz na projekcję filmu w reż. Jolanty Dylewskiej „Polin. okruchy pamięci”,  Wykład rozpocznie się o godz. 17:00 a projekcje ok. 18:00 w sali wystaw czasowych Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

„Po-lin” to opowieść o świecie żydowskich społeczności przedwojennych polskich miast na podstawie materiałów filmowych zrealizowanych w latach dwudziestych i trzydziestych przez Żydów, którzy wyemigrowali wcześniej do USA, a do Polski przyjechali w odwiedziny do krewnych, zabierając ze sobą kamerę filmową.

W „Po-lin”  użyto fragmentów 19  filmów  amatorskich, nakręconych  w  latach  1929 – 1937. Ukazane na nich zostały społeczności miast: Kałuszyn, Kolbuszowa, Raniżów, Sokołów  Małopolski, Sędziszów, Zaręby  Kościelne,  Gąbin, Skierniewice, Słonim, Kurów, Skidel, Borysław, Bolechów, Gródek k/Mołodeczna, Brzostowica  Wielka, Nowogródek, Tyszowce, Kraków /Kazimierz, Łódź /Bałuty.