22 lutego 2024

Warsztaty Archiwum IPN „Z Miłości Bliźniego – Rzecz o Rodzinie Ulmów”

22 lutego 2024 roku pracownicy Archiwum IPN przeprowadzili w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej warsztaty pod tytułem       „Z Miłości Bliźniego – Rzecz o Rodzinie Ulmów”. Kurs dedykowany był nauczycielom z podkarpackich szkół oraz studentom Akademii Zamojskiej.

Po części teoretycznej uczestnicy mieli okazję zwiedzić wystawę czasową „Błogosławieni Sprawiedliwi, albowiem… Opowieść o Rodzinie Ulmów” oraz stałą ekspozycję Muzeum.

W części praktycznej nauczyciele i studenci, pracując z kopiami dokumentów i zdjęć z zasobów IPN, tworzyli scenariusze lekcji na podstawie udostępnionych archiwaliów.

Na koniec zainteresowani zostali zaproszeni do zapoznania się z dziedzictwem Markowej oraz do miejsc związanych z historią Rodziny Ulmów.

Warsztaty przeprowadzono w ramach trwającej współpracy z Archiwum IPN oraz promocji wystawy czasowej, którą instytucje wspólnie przygotowały.