Koncert Kwartetu Śląskiego w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej

W przeddzień święta patronackiego Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, 23.03., o godz. 16:00, rozpocznie się koncert Kwartetu Śląskiego w ramach realizowanego przez Zespół projektu 10/40, związanego z 40. rocznicą istnienia. W Markowej muzycy wykonają utwory żydowskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga.

Kwartet Śląski to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych, cieszący się międzynarodową sławą. W pierwszych latach istnienia doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem muzyków takich kwartetów jak LaSalle, Amadeus,
Juilliard, Smetana czy Alban Berg. Dziś Kwartet Śląski koncertuje na estradach większości krajów europejskich oraz
w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i w Korei Południowej. Występował w wielu renomowanych salach, takich jak Konzerthaus w Wiedniu, deSingel w Antwerpii, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Salle Pleyel w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy w Palacio de Bellas Artes w Meksyku. Od 2014 roku kwartet regularnie występuje w Sali Kameralnej NOSPR z autorskim cyklem koncertów.

Kwartet Śląski jest laureatem wielu nagród oraz odznaczeń.
Spośród najważniejszych należy wymienić Złoty Krzyż Zasługi (1999), nagrodę Orfeusz za najlepsze wykonanie utworu
polskiego kompozytora podczas festiwalu Warszawska Jesień
(2002), Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa
Śląskiego (2005), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria
Artis” (2008).

Śląscy kameraliści mają bardzo bogaty dorobek fonograficzny.
Nagrywają muzykę wielu epok, koncentrują się jednak na muzyce polskiej ostatnich kilku dekad. Nagrania zespołu można
znaleźć na blisko 50 płytach wydanych przez takie wytwórnie,
jak m.in. ECM, EMI Music Poland, Olympia, Chandos, Naxos,
CD Accord, ale też przez Radio Katowice. Zespół był wielokrotnie nominowany i jest laureatem sześciu nagród polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk.

W 2017 roku, za nagranie kompletu kwartetów smyczkowych
Grażyny Bacewicz (Chandos), Kwartet Śląski został wyróżniony prestiżową Gramophone Classical Music Award w kategorii
„Najlepsza płyta roku z muzyką kameralną”.

Wejście na koncert za symboliczną złotówkę.