3 września 2023

„Zawołani po imieniu” program Instytutu Pileckiego gości w przestrzeni Muzeum Ulmów

W przestrzeni naszego Muzeum, na Placu Pamięci gościmy wystawę przygotowaną przez Instytut Pileckiego.

Do 29 września 2023 r. zwiedzający Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej mogą zapoznać się z wystawą Instytutu Pileckiego „Zawołani po imieniu”.

Wystawa „Zawołani po imieniu” opowiada o osobach wyjętych spod prawa, zagrożonych donosem, mordowanych bez sądu – tylko dlatego, że pomagali tym, których okupanci uznali za „podludzi”.” – głosi komunikat Instytutu Pileckiego.

3 września o godzinie 12.20 nastąpi odsłonięcie tablicy w Sadzie Pamięci przy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej w ramach:

„Zawołanych po imieniu – Polaków zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej oraz Żydów, którym pomagali oraz włączenie do programu rodziny Ulmów”.

Tablica powstała z inicjatywy Instytutu Pileckiego, który jest jej fundatorem.