1 września 2021

Włączenie Chałupy Szylarów do Programu „Muzeum w przestrzeni Markowej”

Pan Eugeniusz Szylar przeciwna wstęgę, otwierając w ten sposób Chałupę Szylarów.

Nowy zabytkowy obiekt w Skansenie Zagrodzie Muzeum Wsi Markowa już dostępny dla zwiedzających. Po 5 latach starań Towarzystwo Przyjaciół Markowej 1 września oficjalnie otwarło Chałupę Szylarów. Tym sposobem ten niezwykły zabytek etnograficzny, a zarazem świadek okupacyjnej historii pomocy niesionej przez Polaków Żydom, został włączony do Programu „Muzeum w przestrzeni Markowej” sygnowanego przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz Towarzystwo.

Gospodarzami wydarzenia byli: Prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej Pani Maria Ryznar-Fołta, Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów Pan Waldemar Rataj oraz Wójt Gminy Markowa Pan Mirosław Mac. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Pan Piotr Babinetz, który odczytał list Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dra hab. Piotra Glińskiego, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl, Ekscelencja ks. Arcybiskup Adam Szal, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, czy przedstawiciele lokalnych władz. Honorowym gościem był Pan Eugeniusz Szylar z małżonką, Panią Marią.

Spotkanie rozpoczęto od emisji reportażu radiowego „Bejt znaczy dom” opowiadającego losy Państwa Szylarów z okresu II wojny światowej. Zachęcamy do zgłębienia tej niezwykłej historii również na naszej Stronie.

Oryginalna architektura XIX-wiecznego domu ukazującego lokalną tradycję, a w głównej mierze jego rola w trakcie II wojny światowej, czynią z niego obiekt unikatowy. Od stycznia 1943 do lipca 1944 roku na strychu domu Państwo Szylarowie z rodziną ukrywali siedmioosobową żydowską rodzinę Weltzów. Obie rodziny doczekały końca wojny. Stworzona pod dachem kryjówka, a szczególnie historia zakończona szczęśliwie sprawiają, że dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz dla wojennej historii Markowej, obiekt ten stanowi wyjątkową przestrzeń poszerzającą obecnie prezentowaną narrację, a także niezwykłe wzbogacenie doznań towarzyszących w zgłębianiu tak ważnej, a zarazem trudnej historii.

Włączenie Chałupy Szylarów do Programu „Muzeum w  przestrzeni Markowej” ma na celu pełne i efektywne wykorzystanie potencjału miejsca dla celów edukacyjnych obu jednostek – Skansenu prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Dla przejrzystości informacji zostało stworzone specjalne miejsce na naszej stronie poświęcone Programowi „Muzeum w przestrzeni Markowej”. Treści będą na bieżąco uzupełniane. W chwili obecnej zapraszamy do zapoznania się z wpisem opisującym Program.

Częścią wydarzenia była pierwsza debata programowa „Polska wieś podczas II wojny światowej”.