17 grudnia 2020

Węgrzy i Polacy ratujący Żydów – solidarni w czasach Zagłady – debata online o Węgrach ratujących Żydów w studiu Muzuem Ulmów

Grafika. W górnej części po lewej stronie czarne tło z napisem: Węgrzy i Polacy ratujący Żydów – solidarni w czasach Zagłady. Po prawej stronie symbol Dnia Praw Człowieka w kształcie niebieskiej dłoni przypominającej ptaka. Poniżej logo: Ośrodek Debaty Międzynarodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Fundacja Jagiellońska, Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Heroizmowi Węgrów i Polaków ratujących Żydów przed zagładą w czasie II wojny światowej i ich gotowości do ocalenia drugiego człowieka z narażeniem własnego towarzyszyły często losy mogące posłużyć jako scenariusz pełnego akcji filmu. Tak  było w przypadku Grupy Ładosia. Podobnie w przypadku Józsefa Antalla seniora, który ocalił ok. 900 Żydów poprzez zapewnienie im ewakuacyjnego rejsu Dunajem na statku „Królowa Elżbieta” – tak możemy przeczytać w opisie wydarzenia – debaty online, organizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

Podobnych chwalebnych historii pokazujących zdolność do ratowania życia bliźniego z narażaniem własnego jest o wiele więcej. Uważamy, że warto o nich opowiedzieć i dlatego też w czwartek 17 grudnia br. o 17:00 Muzem Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej włącza się debatę online o Węgrach i Polakach ratujących Żydów.

Wydarzenie będzie transmitowane za pomocą Facebook’a oraz YouTube’a. Dostępne pod adresem:

Spotkanie online

Ze względu na pandemię wydarzenie odbędzie się online. W spotkaniach organizowanych za pośrednictwem internetu  niezwykle ważne są miejsca skąd wybrzmiewają treści, są pewnego rodzaju znakiem komunikacyjnym, dlatego Muzuem Ulmów włączyło się w to wydarzenie udostępniając swoje markowskie studio.

Przebieg wydarzenia

17 grudnia

17:00 – 18:00: debata pt. “Węgrzy i Polacy ratujący Żydów – solidarni w czasach Zagłady” (organizator: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie).

Jako pierwszy głos – będzie to głos online, zabierze znakomity prelegent – Konsul Generalny dr Tibor Gerencsér. Następnie głos (również łącząc się za pomocą internetu)  zabierze Pan Akos Engelmeyer – były ambasador Węgier w Polsce, Obydwaj panowie opowiedzą o działalności węgierskich bohaterów ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Jako trzeci głos zabierze Kamil Kopera, specjalista ds. badań i dokumentacji Muzeum Polaków Ratujących Żydów, który przedstawi czyny równie bohaterskich Polaków ratujących życie Żydów. Wygłosi on referat z przestrzeni Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Sympozjum odbywa się w ramach XI Dni Kultury Solidarności jak również w ramach w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. We wcześniejszym spotkaniu z tego cyklu ważny wykład poświęcony problematyce wolności wygłosił dr Leopold Zgoda.

Organizatorem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie. Od 1 marca 2019 r. RODM w Rzeszowie prowadzony jest przez Fundację Jagiellońską. RODM Rzeszów prowadzi między innymi konferencje naukowe, warsztaty dla nauczycieli, debaty, spotkania młodzieży ze świadkami historii jak również interaktywne lekcje historii wykorzystujące Symulacyjnej Gry Wielkoformatowej INTERMARIUM.

Równie interesująco zapowiada się zaplanowane na sobotę 19 grudnia Spotkanie wokół książki pt. „Losy Żydów z Markowej”. Pan Kamil Kopera wygłosi wykład pt. Historia żydowskich Markowian / Przywracanie ofiarom tożsamości. Następnie będzie możliwość wzięcia udziału w dyskusji i obejrzenia emisji (na Facebooku i kanale YouTube naszego Muzeum) filmu pt. „Świat Józefa”.