25 listopada 2019

Warsztaty dla pedagogów pt. „Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej”, podsumowanie

W dniu 25 listopada 2019 roku w Muzeum Polaków ratujących Żydów odbyły się warsztaty dla pedagogów pt. „Polacy ratujących Żydów w latach II wojny światowej”. Było to już drugie takie spotkanie w Muzeum w Markowej.

Zajęcia zainaugurowała Dyrektor Anna Stróż-Pawłowska. Głos zabrali gościnnie wizytujący: pan Stanisław Fundakowski – Wicekurator Oświaty w Rzeszowie i pan Mirosław Mac – Wójt Gminy Markowa.

Warsztaty poprowadzili pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie – pan Michał Masłowski, naczelnik OBEN, dr Marcin Chorązki, główny specjalista w OBEN oraz pan dr Roman Gieroń, inspektor w OBBH. Omówione zostały zagadnienia takie jak: II Rzeczpospolita – mozaika narodowa, kulturowa i religijna, Okupacja niemiecka – Zagłada, a także Polacy wobec Zagłady.

Uczestnicy mieli możliwość zgłębić wiedzę dzięki wykładom, a w trakcie zajęć warsztatowych rozwinąć kompetencje oraz umiejętności pracy ze źródłami, takimi jak: dokumenty archiwalne, akta, raporty, czy relacje. Otrzymane materiały w formie „Tek edukacyjnych” ze scenariuszami lekcji mogą stać się przyczynkiem do nowej formuły zajęć z młodzieżą prowadzonych przez uczestników.