16 marca 2024

Targi w Saarpfalz

W sobotę 16 marca rozpoczęły się w niemieckim St. Ingbert Targi SaarLorLux, promujące walory turystyczne Saarlandu oraz jego regionów partnerskich. Promocja Podkarpacia w Kraju Saary była możliwa dzięki zaangażowaniu władz samorządowych.

Marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz Radny Województwa Andrzej Ćwierć uczestniczyli w otwarciu Targów Turystycznych SaarLorLux w miejscowosci St. Ingbert. Gospodarzy reprezentował Minister Gospodarki Kraju Saary Jürgen Barke. Na targach Województwo Podkarpackie wystawiło również swoje stoisko. Nie brakowało innych podkarpackich akcentów, ponieważ z samorządami Kraju Saary współpracują starostwa z Łańcuta i z Przemyśla, stąd obecność także starostów łańcuckiego Adama Krzysztonia i przemyskiego Jana Pączka.

Polskiej delegacji przez trzy dni towarzyszy również Konsul Generalna RP z Köln Anita Mikołajczak. Z kolei po południu marszałek wraz z delegacją wziął udział w konferencji „Homburger Europa Forum – Rozmowy o Europie” w Homburgu. W krótkim wystąpieniu marszałek odniósł się m.in. do historii Błogosławionej Rodziny Ulmów, zapowiadając niedzielną uroczystość sadzenia jabłoni, które mają upamiętnić ofiarę życia jaką ponieśli, ginąc z rąk niemieckich zbrodniarzy za udzielenie pomocy Żydom w czasie II wojny światowej. W konferencji w Homburgu uczestniczył także biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek.

W trakcie targów była również widoczna obecność przedstawiciela dr. Marcina Chorązkiego, który opowiadał zainteresowanym o Markowej i historii rodziny Ulmów.

W trzecim, ostatnim, dniu delegacji Powiatu Łańcuckiego w partnerskim Powiecie Saarpfalz, starosta łańcucki Adam Krzysztoń oraz Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego Marek Uberman oraz delegacja Starostwa Powiatowego w Przemyślu ze starostą Janem Pączkiem na czele, uczestniczyli w spotkaniu ze starostą dr Theophilem Gallo w St. Ingbert.

Był to czas poświęcony na omówienie dalszych kierunków współpracy pomiędzy partnerskimi samorządami. Odsłonięto również tablicę ukazującą szlak kulturowy Via Regia, która w zamyśle inicjatorów zebranych w tym dniu w siedzibie starostwa, ma połączyć wybrzeże Atlantyku (Santiago de Compostella) z Kijowem. Idea Via Regia stanowi urzeczywistnienie zamysłu stworzenia szlaku kulturowego i gospodarczego łączącego Unię Europejską i aspirującą do niej Ukrainę. Równocześnie należy zwrócić uwagę, że stolica Ukrainy stanowi ostatnie miasto w Europie z barokowym kościołem, co przypomina o jej związkach z kulturą Zachodu i świata łacińskiego.

Zdjęcia udostępnione przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego