10 grudnia 2021

Sympozjum Praw Człowieka Muzeum Ulmów, 10 grudnia 2021 – 27 stycznia 2022

Zapraszamy, tak jak w ubiegłym roku, na cykl wydarzeń muzealnych w ramach Sympozjum Praw Człowieka Muzeum Ulmów, organizowanego w związku z dwoma ważnymi dla nas dniami pamięci: Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka (związanym z rocznicą uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, 10 grudnia 1948) oraz Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu (związanym z rocznicą wyzwolenia więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, 27 stycznia 1945).

Działając w zgodzie z naszą misją, staramy się wydobywać najgłębszy sens z arcydzieł naszej kultury – tak starożytnej, jak i współczesnej – w przekonaniu że wierność kulturze klasycznej, opartej na  jedności prawdy, dobra i piękna jest w stanie uchronić europejską cywilizację, przed grożącą jej destrukcją i ideowym zamętem.

10 grudnia w Rzeszowie p. Kamil Kopera, pracownik naszego muzeum, wygłosi wykład adresowany do funkcjonariuszy Wojewódzkiej Komendy Policji, a inspirowany 76. rocznicą podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Prelegent wskaże na wydarzenia, które spowodowały uchwalenie Deklaracji – zarówno z szerokiej światowej perspektywy lat 1939 – 1945, jak i z perspektywy lokalnej:  losów ludności żydowskiej na Podkarpaciu i działań Polaków stających w obronie życia osób skazanych na Zagładę.

17 grudnia w naszej siedzibie w Markowej, w godzinach przedpołudniowych, odbędzie się dialog edukacyjny na temat „Traktatu Moralnego” Czesława Miłosza pomiędzy filozofem – drem Leopoldem Zgodą, a aktorem – p. Dariuszem Starczewskim. Wydarzenie to będzie dostępne wyłącznie on-line na naszym kanale Youtube, o którym poinformujemy w późniejszym terminie.

17 grudnia, w godzinach wieczornych, w kościele parafialnym p.w. św. Doroty w Markowej odbędzie się spektakl muzyczno – poetycki p.t. „Psalm dla Sprawiedliwych” w wykonaniu p. Justyny Rekść-Raubo (viola da gamba), p. Henryka Kasperczaka (lutnia) oraz p. Dariusza Starczewskiego (aktorska interpretacja psalmów w tłumaczeniu Romana Brandstaettera). Retransmisja koncertu 17 grudnia o godz. 20:30.