22 listopada 2023

„Spotkanie z historią” – konferencja popularno-naukowa w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zorganizowało 22 listopada konferencję popularno-naukową w ramach cyklu „Spotkanie z historią”. Wydarzenie było poświęcone mieszkańcom ziemi oświęcimskiej, którzy za udokumentowaną pomoc Żydom otrzymali medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Spotkanie rozpoczął wystąpieniem dr. Marcin Chorązki, główny historyk Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, który wygłosił wykład o sytuacji polskiego społeczeństwa pod okupacją niemiecką ze szczególnym uwzględnieniem położenia ludności żydowskiej. Historyk przedstawił kontekst historyczny opisujący postępowanie Niemców z ludnością polską i żydowską na terenie ziem przyłączonych do III Rzeszy Niemieckiej oraz na utworzonym w 1939 r. Generalnym Gubernatorstwie ze szczególnym uwzględnieniem historii Markowej i jej mieszkańców, odznaczonych medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Temat pomocy Żydom w trakcie niemieckiej okupacji na przykładzie rodziny Matlaków z Przeciszowa i Katarzyny Bydoń z Chełmka przedstawił Zbigniew Mazur – kustosz Działu Historycznego MPMZO.

W programie listopadowego wydarzenia znalazły się również wspomnienia krewnych Sprawiedliwych. Historię z Zatora o ocaleniu Noemi Berter przybliżył Tomasz Wieliczko. Z kolei o uratowaniu dwóch niemieckich Żydów przez rodzinę Wronów z Nowej Wsi koło Kęt przedstawił Antoni Wrona, który Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przekazał jako depozyt dyplom i medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Wydarzenie współorganizowało Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Relację z konferencji można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/5mBwDexIKDk

Fot. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej