23 listopada 2019

Spotkanie rodziny Ratujących z rodziną Ratowanych w Muzeum Polaków Ratujących Żydów

W dniu 23 listopada 2019 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów doszło do wyjątkowej wizyty. Do Markowej przybyła Cipora Reem, ocalała z Holokaustu. Wraz z dziećmi i wnukami, w towarzystwie kilkudziesięciu studentów, spotkała się z potomkami rodziny Marii i Stanisława Dudków z Odrzykonia, którzy w czasie niemieckiej okupacji przygarnęli ją, ratując przed Zagładą. W ostatniej dekadzie Cypi udało się nawiązać kontakt z rodziną Dudków i doprowadzić do przyznania Marii i Stanisławowi tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Spotkanie honorujące podkarpackich Sprawiedliwych rozpoczęło powitanie gości i prezentacja działalności Muzeum przez dyrektor Annę Stróż-Pawłowską. Historia Cypi przedstawiona została przez jej syna Yaira Reem, poemat przygotowany na tę okazję przez syna Chemiego Reem oraz utwór muzyczny wykonany przez jedną z izraelskich uczennic. W imieniu honorowanej rodziny Dudków list odczytała krewna Anna Guzek. Spotkanie koordynował z ramienia Muzeum Kamil Kopera, na co dzień zajmujący się właśnie historiami pomocy.

Druga część spotkania w Markowej przeniosła się już do Skansenu Zagrody – Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Markowej, gdzie na gości z Izraela czekał pan Eugeniusz Szylar. Oprowadził gości po stojącej tam chałupie Szylarów, w której ukrywani byli członkowie żydowskiej rodziny Weltzów. Podzielił się ze zgromadzonymi swoimi przeżyciami z czasów wojny i okupacji.