11 stycznia 2024

Sesja otwarta IV Sympozjum Praw Człowieka – Akademia Sprawiedliwych

Serdecznie zapraszamy do udziału w sesji otwartej pt.:

”Czy ustrój liberalno-konstytucyjny sprosta wyzwaniom współczesności?”

stanowiącej część Sympozjum „Prawa Człowieka w «świecie na krawędzi»”

Wydarzenie jest organizowane w ramach cyklu spotkań związanych z IV Sympozjum Praw Człowieka – Akademia Sprawiedliwych, które w wymiarze okolicznościowym wpisuje się w obchody 75 rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Sesja odbędzie się w formule otwartego spotkania Akademii Sprawiedliwych, w którym przewidziane są dwa wystąpienia profesorów Antoniego Kamińskiego i Bartłomieja Kamińskiego oraz prezentacja ich wspólnej książki: „Świat na krawędzi; Czy ustrój liberalno – konstytucyjny sprosta wyzwaniom współczesności?”

„Książka braci Antoniego i Bartłomieja Kamińskich „Świat na krawędzi. Czy ustrój liberalno-konstytucyjny sprosta wyzwaniom współczesności?” to praca z wielu powodów warta lektury. Już w pierwszych zdaniach wstępu pojawia się asumpt dla powyższego stwierdzenia. Autorzy wyraźnie stwierdzają bowiem, że ich diagnoza zagrożeń występujących we współczesnym świecie jest inna „od tych, z jakimi można spotkać się na co dzień w prasie lub telewizji”, czyli zagrożeń związanych z szeroko rozumianą ekologią. Jak stwierdzają, tego typu problemy dostrzegają, ale pierwszoplanowym punktem zainteresowania jest dla nich stan instytucji ustrojowych szeroko rozumianego Zachodu. Autorzy zarazem podkreślają, że według nich fundamentem, dzięki któremu mogły rozwinąć się instytucje państwa jest system kultury. A zatem, to dzięki zbudowanym i rozwijanym na przesłankach kulturowych instytucjom państwowym możliwy był rozwój polityczno-gospodarczy, który pozwolił na efektywne reagowanie na pojawiąjące się, nie zawsze spodziewane, wyzwania współczesności. Jednak zdaniem Autorów instytucje te są obecnie w kryzysie, ich słabość ujawniła się w okresie pandemii, kiedy to okazało się, że po pierwsze masowo pozbawiano obywateli gwarantowanych przez instytucje państwa ich praw i wolności, po drugie stosowano wobec nich narzędzia inżynierii społecznej opartej na technikach manipulacji i kontrolowania zachowań społecznych, a po trzecie publiczna kontrola rządzących okazała się w praktyce niemożliwa z uwagi na ukształtowaną symbiozę rządów państw z zarządami korporacji podejmujących aktywność w trzech sferach jednocześnie: informacji, informatyki i internetu. A zatem książka Antoniego i Bartłomieja Kamińskich to najogólniej określając efekt ich kilkuletniej refleksji nad stanem instytucji państwowych oraz kultury życia publicznego współczesnych społeczeństw, które wedle Autorów mogą funkcjonować pomiędzy dwoma skrajnymi porządkami politycznymi – totalitarnym oraz liberalnokonstytucyjnym.” – czytamy w opinii Macieja Drzonka.

Sympozjum Praw Człowieka odbywa się w formule „Akademia Sprawiedliwych” – programu tworzonego przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, wspólnie z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Instytutem Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono.

Sesja odbędzie się o godzinie 18.00, 11 stycznia 2024. w MCK w Krakowie.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki Antoniego i Bartłomieja Kamińskich.