14 grudnia 2022

Seminarium dla podkarpackiej Policji

14 grudnia w naszym Muzeum odbyło się seminarium dla funkcjonariuszy Policji z województwa podkarpackiego, w związku z rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (10 grudnia 1948).

Seminarium było częścią Trzeciego Sympozjum Praw Człowieka Muzeum Ulmów. Sympozja odbywają się od 2020 roku, pomiędzy rocznicami dwóch symbolicznych wydarzeń: uchwalenia Deklaracji oraz wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau (27 stycznia 1945).  Łączymy ze sobą te daty, ponieważ bez wątpienia zaczynem powojennej idei praw człowieka były tragiczne wydarzenia II wojny światowej, a szczególnie Zagłada.

Na seminarium 14 grudnia złożyły się:

– Wykład dra Marcina Chorązkiego, historyka MPRŻ,  na temat społeczności żydowskiej przed wojną i w czasie okupacji na ziemiach polskich, Zagłady i ratowania od Zagłady;

– Zwiedzanie wystawy głównej naszego Muzeum;

– Udział w ścieżce edukacyjnej „Chałupa Szylarów”.

W seminarium wzięło udział ok. 50 funkcjonariuszy.

Fot.: Marcin Zgłobiś (MPRŻ)