24 marca 2017

Rzeszowska premiera filmu „Azyl” przy udziale Muzeum im. Rodziny Ulmów

W dniu światowej i ogólnopolskiej premiery filmu Niki Caro „Azyl” (The Zookeeper’s Wife), opowiadającego historię polskich Sprawiedliwych, w dwóch rzeszowskich kinach  odbędą się premierowe seanse.
godz. 10:00 w Multikinie (Millenium Hall, ul Kopisto 1)
godz. 19:00 w kinie „Zorza” (3 Maja 28)

Każdą projekcję filmu poprzedzi krótka prelekcja dotycząca polskiej pomocy ludności żydowskiej w czasie okupacji, którą zapewni Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej – patron merytoryczny wydarzenia. Pomysł, by seanse opatrzyć wprowadzeniem dotyczącym Ulmów i innych Polaków ratujących Żydów wynika z faktu, iż data premiery filmu zbiega się z datą śmierci rodziny Ulmów z Markowej, którzy 24 marca 1944 r. wraz z ukrywanymi Żydami zostali zamordowani przez okupanta. Antonina i Jan Żabińscy – bohaterowie filmu, którzy w warszawskim ZOO ukrywali w czasie okupacji kilkuset Żydów – mieli więcej szczęścia. I im, i tym, których ratowali, udało się przeżyć. Warto poznać tę pasjonującą i wzruszającą historię.

Serdecznie zapraszamy!