26 listopada 2023

Retransmisja koncertu w ramach VIII Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” w Super Polsat

27 sierpnia br. w Kolbuszowej odbył się plenerowy koncert w ramach VIII Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych”. Mimo, że wydarzenie to już za nami, to mamy zaszczyt zaprosić Państwa na retransmisję z tej wyjątkowej muzycznej uczty, która łączy dwie religie, dwa narody, wielkie tradycje i kultury.

Retransmisja koncertu odbędzie się 26 listopada 2023. o godz. 17.30 w Super Polsat.

Jednocześnie koncert jest zapowiedzią kolejnej odsłony tego wydarzenia; Festiwalu Psalmów Dawidowych „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia”, który odbędzie się w dniu 6 grudnia 2023 r. w Audytorium Conciliazione w Rzymie. Będzie to koncert dziękczynny za beatyfikację Rodziny Ulmów z Markowej (rejestracji na to wydarzenie można dokonać na stronie https://forms.gle/g58D23DwWQbdFeqd7; wstęp jest bezpłatny).

Retransmitowany koncert upamiętnia Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, jak również tych, którzy zostali ocaleni przez polskich bohaterów. W tym roku Festiwal Psalmów Dawidowych przybrał formę dziękczynienia za rodzinę Ulmów, której beatyfikacja odbyła się 10 września w Markowej. Koncert odwoływał się do męstwa, heroizmu i męczeństwa Wiktorii i Józefa oraz ich dzieci, którzy dali świadectwo niezbywalnej wartości, jaką ma ludzkie życie.

Tematyka koncertu opiera się szczególnie na treści starotestamentowej Księgi Psalmów. To płaszczyzna, która pozwala spotkać się obydwu narodom: polskiemu i żydowskiemu – to  dziedzictwo wspólne dla żydów i chrześcijan. Psalmy stanowiące fundament modlitwy chrześcijańskiej i żydowskiej pozwalają Żydom dziękować Bogu za ocalone życie, zaś Polakom za dar odwagi ratowania tego życia. Wspólna modlitwa poprzez muzykę przypomina o łączącej Polaków i Żydów bolesnej historii. To także okazja do szukania wspólnych wartości i refleksji nad dramatyczną przeszłością.

Podczas retransmisji raz jeszcze usłyszymy plejady gwiazd; wtedy wybrzmiały, a dziś zagoszczą w Państwa domach utwory inspirowane wielowiekową tradycją dwóch religii: chrześcijaństwa i judaizmu. W części poświęconej kulturze żydowskiej wystąpili: dyrygent Yuval Stopel, solista Avraham Fried – światowej sławy żydowski muzyk  z Nowego Jorku, kantor Yaakov Lemmer oraz pianista Menachem Bristovski. Z kolei w części prezentującej kulturę chrześcijańską na scenie pojawili się dyrygenci: Piotr Rubik, Janusz Wierzgacz i Michał Jurkiewicz oraz wokaliści: Maria Coman, Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Kupczyk, Grzegorz Wilk, Janek Traczyk, Małgorzata Markiewicz, Izabela Szafrańska, Barbara Giewont, Magdalena Kołcz, Aleksander Berkowicz i Maria Karakevych. W roli narratorów wystąpili: Symcha Keller, ks. Tomasz Ryczek i Yosi Notkowitz. Artystom towarzyszyła Polska Orkiestra Muzyki Filmowej oraz Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti” im. N. G. Kroczka. Koncert poprowadził duet popularnych aktorów: Karolina Gorczyca i Maciej Musiał.

Organizatorem Festiwalu Psalmów Dawidowych jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, a głównym współorganizatorem Muzeum Polaków Ratujących Żydów.