11 stycznia 2024

Przedstawicielki Stowarzyszenia Kehila z Trzebini w Markowej

11 stycznia 2024 r. Muzeum Polaków Ratujących Żydów odwiedziły przedstawicielki Stowarzyszenia „Kehila” z Trzebini. Zanim trafiły do Muzeum, zwiedziły kościół oraz nawiedziły miejsce na cmentarzu, gdzie przed beatyfikacją spoczywały szczątki rodziny Ulmów. Wystawę muzealną, wystawę czasową oraz ikonę autorstwa Mateusza Środonia zaprezentowała im przewodniczka – Pani Renata Kunysz. Oprowadzanie zajęło więcej czasu niż zwykle, bo zwiedzające miały do przewodniczki wiele pytań. Interesowała je specyfika grup, które odwiedzają Muzeum oraz czy jest dolna granica wiekowa dla przyjmowanych w Muzeum grup.

Po zwiedzeniu wystaw przedstawicielki „Kehili” spotkały się w Muzeum Ulmów z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Markowej: Ireną Pelc-Kozłecką oraz Markiem Kochmańskim. Pan Marek Kochmański przedstawił historię Markowej i opowiedział o Skansenie. Mimo niskiej temperatury gościnie zwiedziły Chałupę Szylarów. Przed wyjazdem obejrzały jeszcze szopkę bożonarodzeniową, a Pan Marek Kochmański omówił ją, opowiadając o jej powstaniu i najważniejszych cechach.

Fot. zbiory cyfrowe MPRŻ