1 grudnia 2023

Przedstawiamy dziś Szopkę Markowską

Z radością informujemy, że nasza wyjątkowa Bożonarodzeniowa Szopka, inspirowana bogatym dziedzictwem Markowej, została wybrana do ekspozycji w prestiżowym konkursie „100 Presepi in Vaticano – VI Edizione” w Watykanie. W trakcie Bożego Narodzenia 2023 r. będziemy ją dumnie prezentować na Placu Św. Piotra.

Zapraszamy do inauguracji 8 grudnia o godzinie 16.00 na Placu Św. Piotra, gdzie spotkacie się Państwo z tradycją Bożego Narodzenia w wyjątkowym otoczeniu.

Szopka, stworzona przez cenionego lokalnego rzeźbiarza Jana Szajera, stanowi hołd dla beatyfikowanej Rodziny Ulmów, prezentując tradycyjną polską strzechę, w sercu której znajduje się Święta Rodzina; po bokach upamiętnione zostały ofiary z 1944 roku czyli Rodzina Ulmów oraz zamordowani wraz z nimi członkowie rodziny Goldmanów.

Nasz projekt to nie tylko dzieło sztuki, ale także wyraz szacunku dla bohaterów z przeszłości.

Szopka powstała z inicjatywy Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla, oraz Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego. Przy wsparciu Skansenu Zagroda – Muzeum Wsi Markowa.

Wspólnie tworzymy historię, tradycję oraz przedstawiamy dziedzictwo Markowej.

Dodatkowo, serdecznie zachęcamy do odwiedzenia jednodniowej ekspozycji Szopki w polskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie (Via delle Botteghe Oscure, 15) w niedzielę, 3 grudnia, przez cały dzień. Po mszach świętych zapraszamy na projekcje filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”.

Dołączcie do nas w tej wyjątkowej podróży przez historię, tradycję i duchowość Bożonarodzeniowej Szopki.

Reportaż o Szopce znajduje się już na naszym kanale YouTube: https://youtu.be/S4E-zwn8L_8