9 marca 2024

Podkarpacka Resursa Kultury Pamięci „Psalm dla Sprawiedliwych”

Nadchodzące spotkanie poświęcimy jakże bliskiej naszemu Muzeum tematyce psalmów, tytuł spotkania to „Psalm dla Sprawiedliwych”. Ci z Państwa, którzy śledzą systematycznie pracę Muzeum rozpoznają, że to hasło pojawia się w związku z wieloma uroczystościami, których celem jest namysł nad psalmami oraz oddanie hołdu tym, którzy ratowali innych. Podczas najbliższej Nocy w Muzeum Ulmów zdecydowaliśmy się ponownie zwrócić do tradycji markowskiej i przedstawić jej muzyczne dziedzictwo z dwóch perspektyw; obserwatora i uczestnika zewnętrznego, oraz lokalnych znawców.

Łącząc temat etyki i psalmów, zapraszamy na spotkanie zatytułowane „Etyka z Psalmów”. Spotkanie odbędzie się w sobotę 9 marca o godz. 18:00 w Muzeum. Gościem specjalnym będzie ks. Prałat Jan Stanisławski.

Ks. Prałat Jan Stanisławski jest kapłanem Archidiecezji Poznańskiej. Urodził się w 1934 roku. W czasie II wojny światowej wraz z rodzicami został przesiedlony do Wrocławia, gdzie spotkał się z przesiedleńcami z okolic Przemyśla. Co ciekawe, uczestniczył wtedy w nieszporach, które dziś próbujemy zrekonstruować jako „Nieszpory Markowskie”, i do dziś doskonale pamięta ich melodie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 roku z rąk JE ks. abp. Antoniego Baraniaka. Jego niezwykłe życie, liczne doświadczenia, które zebrał i opisał w książce „Zebrane ułomki. Moje wspomnienia” mogą stanowić lekcję dla tych, którzy zechcą jej wysłuchać. Poprosiliśmy tego sędziwego kapłana, aby wraz z nami próbował odkryć znaczącą rolę psalmów w kształtowaniu sumień. Psalmów, które śpiewała Błogosławiona Rodzina Ulmów i Ci, którym udzielili schronienia.

W kolejnym wystąpieniu pt. „Dziedzictwo Markowej – tradycja pieśni ludowej” głos zabiorą Helena Szpytma oraz Magdalena Dąbek.

Helena Szpytma jest pieśniarką i kustoszką dziedzictwa muzycznego Markowej, gromadzi i wykonuje pieśni tradycyjne. Współuczestniczy w wielu projektach promujących lokalną kulturę muzyczną -to z jej udziałem przygotowywaliśmy i tworzymy projekt: „Nieszpory Markowskie” oparty na pieśniach tradycyjnych dawnej Diecezji Przemyskiej.
Magdalena Dąbek pochodzi z markowskiej rodziny Tejchma. Jest muzykiem, dyrygentką, badaczką muzyki tradycyjnej Markowej i okolic. Afiliowana w dziale Zbiorów Fonograficznych w Instytucie Sztuki PAN.