11 maja 2018

Po prostu robiłam to, co mi kazało serce. Irena Sendlerowa.

12 maja przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej a cały rok 2018 decyzją Sejmu poświęcony jest jej pamięci. Ta odważna kobieta i jej współpracownicy, ryzykując własnym życiem, ocalili około 2 500 żydowskich dzieci.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów przy współpracy Estrada Rzeszowska oraz Rzeszowski Inkubator Kultury – RIK organizują w przeddzień rocznicy, 11 maja, happening przy rzeszowskim Ratuszu by przypomnieć tą wyjątkową postać. Zapraszamy od godziny 11:00!

11 maja, o 17:00 w MPRŻ w Markowej rozpocznie się pokaz wyjątkowego filmu dokumentalnego: Historia Ireny Sendlerowej.

Projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserem, scenarzystą i autorem zdjęć – Andrzejem Wolfem. Przez ostatnie cztery lata życia odwiedzał on Irenę Sendlerową w Domu Opieki Ojców Bonifratrów. W trakcie kilkunastu spotkań zarejestrował godziny materiału. Lata zajęło mu pozyskanie materiałów archiwalnych, które obrazują dramat getta warszawskiego o którym opowiada jego rozmówczyni. To wszystko, wraz ze scenami fabularnymi złożyło się na film, który otwiera wypowiedź Ireny Sendlerowej:

Nie byłam bohaterką. Po prostu robiłam to, co kazało mi serce.

więcej informacji:

Wstęp na podstawie biletu do Muzeum.