9 lutego 2024

Noc w Muzeum Ulmów

W atmosferze zapadającego zmierzchu, tej piątkowej nocy, gdy ostatnie promienie zachodzącego słońca malują niebo odcieniami purpury i złota, Muzeum Ulmów ożywa. To nie jest zwykła noc – to „Noc w Muzeum Ulmów”.

Ogólna koncepcja „Nocy Muzeów” to wyjątkowe wydarzenie, w którym muzea, galerie i instytucje kulturalne otwierają swe drzwi dla tłumów w godzinach wieczornych. Jednak dla Muzeum Ulmów, to znacznie więcej niż tylko wydarzenie kulturalne. To okazja, by zaprezentować bogactwo dziedzictwa kulturowego regionu, ale także zintegrować społeczność lokalną wokół jednego wspólnego celu – pielęgnowania pamięci.

Noc w Muzeum Ulmów nie jest przypadkowa. Jest pok2łosiem długiej tradycji nocnych zwiedzań, ale dla nas, przede wszystkim rezultatem ważnych wydarzeń, takich jak beatyfikacja, której rok stał się punktem zwrotnym. Wtedy to, we współpracy z lokalnymi instytucjami i społecznością, Muzeum Ulmów rozszerzyło swoje nocne spotkania, by podkreślić dziedzictwo Markowej – miejscowości bogatej w historię i kulturę.

W tym duchu, od 2023 roku, Muzeum Ulmów wprowadziło do swojej oferty stały punkt, „Noc w Muzeum Ulmów”. To nie tylko okazja do odkrywania dziedzictwa kulturowego, ale także do aktywnego uczestnictwa w edukacji i refleksji. Prelekcje, wykłady i prezentacje, zarówno z zakresu historii opowiadanej przez Muzeum, jak i kontekstu lokalnego, zapraszają do pogłębienia wiedzy i pełnego zrozumienia dziedzictwa Markowej.

Oczywiście, sukces tych inicjatyw nie byłby możliwy bez wsparcia społeczności lokalnej. Zawiązanie Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci stanowi potwierdzenie zaangażowania i zaufania społeczności w działania Muzeum Ulmów. To wspólne wysiłki, które kształtują tożsamość kulturalną regionu i budują mosty między przeszłością a teraźniejszością.

W przededniu kolejnego wydarzenia „Nocy w Muzeum Ulmów”, Muzeum serdecznie zaprasza wszystkich na niezapomnianą podróż przez historię i kulturę. Przygotowany program, pełen wykładów, prezentacji i zwiedzania, obiecuje nie tylko dzielenie się wiedzą i inspiracjami, ale także naukę i rozrywkę.

Dołącz do nas w tej niezwykłej podróży przez labirynt pamięci i kultury. Noc w Muzeum Ulmów czeka na Ciebie.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Markowej w ramach programu ”Muzeum w przestrzeni Markowej”.

Zapraszamy do uczestnictwa oraz śledzenia kolejnych atrakcji.