9 marca 2024

Noc w Muzeum Ulmów

W ramach kolejnej już Nocy w Muzeum Ulmów, która przypada na najbliższą sobotę 9 marca, proponujemy Państwu spotkanie dyskusyjne wokół dwóch kluczowych dla Muzeum tematów: etyki i psalmów.

Pierwszy z nich – etyka – jest odpowiedzią na misję jaką w społeczeństwie stara się realizować Muzeum. Podejmując refleksję nad tym wszystkim co mieści w sobie ten grecki termin, dosłownie oznaczający zwyczaj, obyczaj, staramy się odkryć świat Rodziny Ulmów, ich zwyczaje, tradycje i obowiązujące ich zasady. Te poszukiwania prowadzą nas do psalmów – starożytnych tekstów nieobcych w świecie tak chrześcijan jak i żydów. Stąd też kluczowym dla nas projektem stają się „Nieszpory Markowskie” – wieczorna modlitwa Kościoła, składająca się właśnie z psalmów.

Psalmy stanowią punkt odniesienia zarówno dla wyznawców judaizmu jak i chrześcijan. Płynie z nich ponadczasowa mądrość. Uczą wielbić i dziękować, prosić i przepraszać. Wyrażają radość i nadzieję, smutek, ból i trwogę. Uczą miłości i pokory, kierują na drogę prawdy. Odnajdziemy w nich wszystkie uczucia i emocje. Są szkołą życia, tekstami na każdą okazję.