2 września 2023

Noc Muzeum Ulmów – spotkanie z Markową i Markowianami w przeddzień beatyfikacji Rodziny Ulmów

Muzeum w odpowiedzi na wysokie zainteresowanie tego rodzaju wydarzeniami, od tego roku, wzbogaciło swoją ofertę i po raz kolejny organizuje nocne spotkania; wierzymy, że taka formuła pozwala na szerszą wymianę myśli, sprzyja rozmowom oraz refleksji; czyni atrakcyjniejsze poznawanie własnej historii.

Noc Muzeum współorganizujemy z Towarzystwem Przyjaciół Markowej, które to przed laty wdrożyło ten sposób upamiętniania; dziś wraz z parafią pw św. Doroty w Markowej rozszerzamy tę formułę by podkreślić dziedzictwo Markowej.

Zapraszamy w najbliższą sobotę 2 września do Markowej.

18.00 – 20.00 w Skansen Zagroda – Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Markowej odbędzie się spotkanie z Markowianami. Gościem honorowym spotkania będzie p. Helena Szpytma – pieśniarka i kustoszka dziedzictwa muzycznego Markowej, która gromadzi i wykonuje pieśni tradycyjne; to z jej udziałem przygotowujemy projekt: „Nieszpory Markowskie” oparte na pieśniach tradycyjnych dawnej Diecezji Przemyskiej.

20.00 – 21.00 „O dziedzictwie Markowej” opowie Waldemar Rataj Dyrektor Muzeum.
Spotkanie w Sadzie Pamięci w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

21.30 – Spotkanie z autorem wystawy czasowej „Ecce homo – osoba i twarz” Arturem Kapturskim
– to ostatnia szansa na zobaczenie wystawy w tym okresie, powróci ona do nas w kolejnych sezonach.

„Ecce homo – osoba i twarz” – film poświęco9ny wystawie portretów Artura Kapturskiego

W trakcie wydarzenia dostępni będą nasi przewodnicy, aby Państwa oprowadzić; z chęcią udzielą dodatkowych informacji i odpowiedzą na zadane im pytania.

Noc Muzeum organizowana jest w ramach obchodów towarzyszących uroczystości beatyfikacji Rodziny Ulmów, zaś wydarzenie należy do cyklu „Markowa Otwarte Drzwi” organizowanego we współpracy z Muzeum Skansen w Markowej.