10 października 2023

Nieszpory markowskie

We wtorek, 10 października, dokładnie miesiąc po beatyfikacji Rodziny Ulmów, o godz. 18:30 (bezpośrednio po Mszy świętej wieczornej) odbędą się w kościele w Markowej tradycyjne ludowe nieszpory.

Nabożeństwu przewodniczyć będzie rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. Prof. Robert Tyrała.

„Nieszpory markowskie” śpiewane będą na tradycyjne melodie dawnej diecezji przemyskiej.

Owocem naszych prac będzie rekonstrukcja utrwalonego w terenie repertuaru psalmowego, swego rodzaju „wzorcowych nieszporów podkarpackich”, na które złożą się wybrane, reprezentatywne i najbardziej archaiczne warianty melodyczne pieśni.

Psalmy w tłumaczeniach Franciszka Karpińskiego, bazujących na jeszcze starszych przekładach Jana Kochanowskiego, jeszcze do niedawna były stale obecne również w miastach i wioskach Archidiecezji Przemyskiej, śpiewane w niezliczonych wariantach melodycznych przez lud w ramach nieszporów – dziś nieco zapomnianego nabożeństwa składającego się w zdecydowanej większości z psalmów.

Przedsięwzięcie jest efektem współpracy obydwu markowskich muzeów: Muzeum Ulmów i Muzeum Wsi Markowa oraz Stowarzyszenia Muzyka Dawna z Jarosławia.

Serdecznie zapraszamy.