28 września 2023

„Nieszpory markowskie” – warsztaty

Trwają prace nad przygotowywanym, we współpracy z Muzeum Wsi Markowa, projektem „Nieszpory Markowskie”, opartym na pieśniach tradycyjnych dawnej Diecezji Przemyskiej.

Nieszpory, poprzedza cykl warsztatów dla wszystkich chętnych; uroczyście odśpiewane zostaną 10 października w Markowej.

Każdego, kto pragnie wspomóc nasze działania zapraszamy do udziału w warsztatach oraz kontaktu z Muzeum lub Skansen Zagroda – Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Markowej– szczegółowe informacje na temat spotkań udziela Irena Pelc-Kozłecka w Skansenie.

Owocem naszych prac będzie rekonstrukcja utrwalonego w terenie repertuaru psalmowego, swego rodzaju „wzorcowych nieszporów podkarpackich”, na które złożą się wybrane, reprezentatywne i najbardziej archaiczne warianty melodyczne pieśni.

Psalmy w tłumaczeniach Franciszka Karpińskiego, bazujących na jeszcze starszych przekładach Jana Kochanowskiego, jeszcze do niedawna były stale obecne również w miastach i wioskach Archidiecezji Przemyskiej, śpiewane w niezliczonych wariantach melodycznych przez lud w ramach nieszporów – dziś nieco zapomnianego nabożeństwa składającego się w zdecydowanej większości z psalmów.

Wydarzenie jest częścią szerszego projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów/ Museum of Poles Saving Jews im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Fotografia przedstawia panią Helenę Szpytmę, która jest pieśniarką i kustoszką dziedzictwa muzycznego Markowej, gromadzi i wykonuje pieśni tradycyjne; to między innymi z jej udziałem przygotowujemy projekt nieszporów.

Fotografię wykonano w dniu otwarcia wystawy „Błogosławieni Sprawiedliwi albowiem… Opowieść o Rodzinie Ulmów”.