21 marca 2024

Nieszpory Markowskie w Warszawie

Serdecznie zapraszamy do wspólnego odśpiewania Nieszporów Markowskich, którymi chcemy wielbić Boga za dar życia i akt beatyfikacji Błogosławionej Rodziny Ulmów. Projekt, którego realizacji podjęło się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej wraz z Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu, Fundacją Muzyka Kresów oraz Muzeum Wsi Markowa ma na celu próbę rekonstrukcji dawnego ludowego nabożeństwa – dobrze znanego Samarytanom z Markowej. Dawne melodie dawnej Diecezji Przemyskiej zebrał i opracował folklorysta, badacz i znawca śpiewu tradycyjnego południowo-wschodniej Polski p. Bartosz Gałązka. Natomiast muzycznego opracowania podjął się  p. Jan Bernad – muzyk, kompozytor, badacz kultury tradycyjnej. Nieszpory Markowskie wykonywane są w Markowej co miesiąc, w niedzielę przypadającą najbliżej 10 dnia miesiąca.

W ramach obchodów 80. rocznicy tragicznych wydarzeń w Markowej, wybrzmią w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w czwartek, 21 marca, o godz. 17:30.