12 listopada 2023

Nieszpory Markowskie

W najbliższą niedzielę (tj. 12 listopada) ponownie odprawione zostaną Nieszpory Markowskie. Modlitwę wieczorną poprowadzi o. Marek Grubka OP. przeor Dominikanów w Jarosławiu.

Ponowne odprawienie wieczornej części liturgii godzin przybiera formę miesięcznicy; Muzeum wraz z partnerami zapowiada kontynuację prac nad tradycyjnymi psalmami dawnej diecezji przemyskiej, czego skutkiem będą próby realizowane w Skansenie (tam informacje – zapraszamy!); comiesięczne odśpiewanie nieszporów będzie miało miejsce w kościele w Markowej po mszy wieczornej, każdego miesiąca w najbliższą niedzielę przypadającą na miesięcznicę beatyfikacji, tj. po dziesiątym dniu danego miesiąca.

Prace nad nieszporami mają charakter dziękczynienia za beatyfikację Rodziny Ulmów; wydarzenia te kontynuują nasz wspólny namysł nad psalmami, którego kolejną odsłoną są odprawiane już nieszpory markowskie, a które kontynuowaliśmy także w postaci odśpiewanych w Jarosławiu nieszporów gregoriańskich, czy koncertu żydowskiej grupy muzycznej Profeti della Quinta.

„Nieszpory markowskie” śpiewane będą na tradycyjne melodie dawnej diecezji przemyskiej.

Owocem naszych prac jest rekonstrukcja utrwalonego w terenie repertuaru psalmowego, swego rodzaju „wzorcowych nieszporów podkarpackich”, na które złożą się wybrane, reprezentatywne i najbardziej archaiczne warianty melodyczne pieśni.

Nieszpory markowskie stanowią część szerszego projektu, który nasze Muzeum realizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzyki Dawnej z Jarosławia.