27 sierpnia 2023

Muzeum Polaków Ratujących Żydów uczestniczy w Festiwalu Psalmów Dawidowych

W niedzielę 27 sierpnia w Kolbuszowej odbędzie się: Festiwal Psalmów Dawidowych – dziękczynienie za Rodzinę Ulmów – Psalmy Pokoju i Dziękczynienia.

W tym roku hasłem przewodnim koncertu jest dziękczynienie za Rodzinę Ulmów z Markowej, którzy ponieśli męczeńską śmierć za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej.

Tegoroczna edycja, to wielkie, premierowe wydarzenie, w którym wezmą udział wybitni artyści z różnych części świata. Podczas koncertu usłyszymy nowe, nieznane dotąd utwory, które powstały na zamówienie Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR. Koncert to wyjątkowe połączenie chrześcijańskiej i żydowskiej tradycji oddawania szacunku i czci Bogu poprzez śpiew i muzykę, opartej na Psalmach Dawida.

W części chrześcijańskiej wystąpią Maria Coman, Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Kupczyk, Grzegorz Wilk, Janek Traczyk, Małgorzata Markiewicz, Izabela Szafrańska, Barbara Giewont, a także Magdalena Kołcz, Aleksander Berkowicz, Maria Karakevych oraz chór „Resonans con tutti” im. N.G. Kroczka. Wszystko to przy akompaniamencie Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej pod batutą Piotra Rubika, Janusza Wierzgacza i Michała Jurkiewicza. W części żydowskiej utwory zaprezentują światowej sławy muzyk żydowski Avraham Fried, kantor żydowski Yaakov Lemmer, pianista Menachem Bristowski oraz dyrygent Yuval Stopel.

Narratorami koncertu będą Symacha Keller, a także ksiądz Tomasz Ryczek i Yosi Notkowitz

Prowadzący to: Karolina Gorczyca i Maciej Musiał.

Organizatorem koncertu jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, a Muzeum Polaków Ratujących Żydów pełni rolę współorganizatora.

Początek o godz. 18.00 na stadionie sportowym w Kolbuszowej (ul. Wolska 2).

Wstęp wolny.

Historia Festiwalu oparta jest na budowaniu relacji chrześcijańsko – żydowskich, odnoszących się do historii, którą przeżyły jednocześnie te dwa narody podczas II wojny światowej na wzór Rodziny Ulmów z Markowej.

Ulmowie wiedzieli, że za ukrywanie ludności żydowskiej grozi im śmierć, a mimo tego, nie lękali się nieść pomocy najbardziej potrzebującym. Za tę heroiczną postawę spotkała ich najsurowsza kara. Cała rodzina (Józef, Wiktoria i ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone) oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali brutalnie rozstrzelani przez Niemców 24 marca 1944 roku.

Za miłość do drugiego człowieka, decyzją Papieża Franciszka, Ulmowie zostaną włączeni w poczet błogosławionych. Beatyfikacja Rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.

Honorowy patronat nad wydarzeniem został objęty przez abpa Adama Szala Metropolity Przemyskiego oraz prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorami wydarzenia są:

Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Powiat Kolbuszowski, Gmina Kolbuszowa.

Dofinansowanie z programu MUZYKA Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.