24 stycznia 2024

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w ramach trwającego Sympozjum Praw Człowieka – Akademia Sprawiedliwych Muzeum Ulmów

Tradycyjnie Muzeum Polaków Ratujących Żydów przyłączyło się do upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Głównym punktem obchodów, które miały miejsce 24 stycznia br., było uroczyste odsłonięcie tabliczek z nazwiskami ratujących na Ścianie Pamięci przed Muzeum. Odsłonięte zostały kolejne tabliczki z nazwiskami Polaków ratujących Żydów, uznanych przez Instytut Yad Vashem za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata: ks. Zygmunt Dziedziak, Michał i Rozalia Kopacz oraz Maria Kowalska, którzy uratowali w latach II wojny światowej 13 członków żydowskich rodzin.

Nastąpiło także złożenie kwiatów i zniczy przy pomniku poświęconym pamięci żydowskich ofiar Zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli na Placu Pamięci przed Muzeum.

Uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu są częścią trwającego Sympozjum Praw Człowieka – Akademia Sprawiedliwych Muzeum Ulmów, których głównymi organizatorami są: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej; Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Jeffrey Cymbler.

Wydarzenie to zrealizowano w ramach XVI obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, których organizatorami są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski wraz z Podkarpackim Kuratorium Oświaty.