24 listopada 2023

Noc w Muzeum Ulmów

W najbliższy piątek, 24 listopada po raz kolejny zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w „Nocy w Muzeum Ulmów”. W godzinach 18:00-22:00 możliwe będzie zwiedzanie naszej ekspozycji za symboliczną złotówkę. Naszą propozycję kierujemy szczególnie do mieszkańców Markowej i najbliższych miejscowości regionu Podkarpacia, choć równie serdecznie zapraszamy i oczekujemy turystów z dalszych stron.

Mija już ponad dwa miesiące od uroczystej beatyfikacji bohaterskiej Rodziny Ulmów. Wydarzenie to zmieniło bieg życia we wsi Markowa. Tysiące pielgrzymów i turystów odwiedzają nasze Muzeum, skansen Muzeum Wsi Markowa, kościół parafialny – gdzie znajdują się relikwie Błogosławionych oraz cmentarz – gdzie, dzięki fundacji Instytutu Pamięci Narodowej odtworzony został – w formule pomnika – historyczny grób Rodziny Ulmów. Wszyscy chcą, choć na chwilę zetknąć się z historią Samarytan z Markowej i oddać im cześć. Odwiedziny w Markowej to także szczególna okazja by zgłębić wiedzę dotyczącą dramatu II wojny światowej i bohaterskich postaw Polaków, którzy ratowali swoich sąsiadów – Żydów. Nie da się bowiem zrozumieć historii rodziny Ulmów, nie zagłębiając się w historię Markowej – wsi i wspólnoty, z której wyrośli Wiktoria i Józef, a także nie poznając wszelkich okoliczności życia w Polsce podczas okupacji niemieckiej, o których mówi nam historia powszechna.

W ramach „Nocy w Muzeum Ulmów” nasi przewodnicy wyruszą z grupami na zwiedzanie o godz. 18:00 oraz 19:30. Warto razem z nimi poznawać naszą historię i porozmawiać o tamtych czasach – w kontekście artefaktów i narracji naszej Wystawy Stałej i Wystawy Czasowej. O godzinie 21:00 dr Marcin Chorązki, Główny Historyk Muzeum Polaków Ratujących Żydów, zaprasza na spotkanie zatytułowane: „Prawodawstwo niemieckie wobec Polaków i Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa – wybrane aspekty”.

Celem spotkania będzie zaprezentowanie narzuconego przez niemieckie władze okupacyjne prawa, które nie tylko w swym założeniu miało prowadzić do ograniczenia życia społecznego na zajętych terenach, ale także skategoryzowanie ludności okupowanej, ze szczególnym zamiarem poniżenia ludności żydowskiej. Tak wykreowana rzeczywistość prawna miała zapewnić dominację Tysiącletniej Rzeszy na pierwszych zajętych obszarach podbijanej Europy.

Na początku listopada zawiązała się Podkarpacka Resursa Kultury Pamięci, ściśle zintegrowana z obydwoma działającymi w Markowej muzeami. W ramach spotkań „Nocy w Muzeum Ulmów”, we współpracy z nowopowstałym Stowarzyszeniem, w pobliskiej Gaci, w historycznym budynku Uniwersytetu Ludowego, o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie Resursy, podczas którego p. Karol Kordas, historyk o korzeniach z ziemi przeworskiej, wygłosi referat p.t: „O działalności Związku Młodzieży Wiejskiej Wici w Przeworskiem słów kilka”. Na godzinę przed rozpoczęciem spotkania Resursy  (od 18:00), w Bibliotece Publicznej  Gminy Gać będzie możliwe zwiedzanie wystawy Pawła Dyrkacza „O Jezu! A cóż to za wojacy!”.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia listopadowej „ Nocy w Muzeum Ulmów”!