15 grudnia 2022

Konkurs fotograficzny śladami Józefa Ulmy

15 grudnia w siedzibie naszego Muzeum odbyło się zakończenie konkursu fotograficznego dla młodzieży, organizowanego przez Fundację im. Rodziny Ulmów SOAR i Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Konkurs zatytułowany „Plener fotograficzny śladami Józefa Ulmy”, skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych na terenie Podkarpacia.

Został on poprzedzony warsztatami fotograficznymi w Muzeum Polaków Ratujących, prowadzonymi przez profesjonalistów w tej dziedzinie: Martę Rybicką, Michała Drozda, Tadeusza Późniaka i Jakuba Szymczuka.

Inspiracją zmagań fotograficznych młodzieży była postać Józefa Ulmy, pasjonata fotografii, który w ten sposób dokumentował życie swojej rodziny i mieszkańców Markowej.

Celem konkursu była popularyzacja wartościowej fotografii, inspirowanej postacią Józefa Ulmy, w szczególności zaś jego pasją fotograficzną, a także edukacja poprzez fotografię. Więcej: http://fundacjasoar.pl/konkurs-fotograficzny-sladami-jozefa-ulmy/

15 grudnia wręczono nagrody, premiując trzy pierwsze miejsca w każdej z trzech kategorii konkursowych.

1. fotografie osób – jak to czynił Józef Ulma, fotografując swoją rodzinę, przyjaciół i znajomych przy różnych czynnościach domowych i rekreacyjnych;
  2. fotografie pleneru – jak to czynił Józef Ulma, fotografując krajobrazy Markowej;
  3. fotografie ukazujące „uchwyconą wyjątkowość chwili” – jak to czynił Józef Ulma, fotografując emocje osób i zdarzenia.

Zwycięzcy kategorii „fotografie osób”: miejsce 3, Wiktoria Stępień – „W oczekiwaniu na…”; miejsce 2, Piotr Grzybek – „Na plenerze w Markowej”; miejsce 1, Kacper Cebula – „Chwila wytchnienia po ciężkim dniu”.

Zwycięzcy w kategorii „fotografie pleneru”: miejsce 3, Dominika Kłoda – „Droga między drzewami”; miejsce 2, Jakub Wawruch – „Krajobraz Samaria”; miejsce 1, Mateusz Nowak – „Akacje”.

Zwycięzcy kategorii „wyjątkowa chwila”: miejsce 3, Patrycja Smolińska – „Biegnące sarny”; miejsce 2, Norbert Michna – „Dziecko przytulające pluszowego psa”; miejsce, 1 Klaudia Kiełbowicz – „Kobieta patrząca przez okno w pokoju z obrazami świętymi”.

Fot.: Marcin Zgłobiś (MPRŻ)