9 września 2023

W PRZEDDZIEŃ BEATYFIKACJI – KONFERENCJA

Konferencja obejmuje cykl spotkań organizowanych przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz Muzeum Wsi Markowa w związku z odbywającą się 10 września beatyfikacją Rodziny Ulmów.
W spotkaniach uczestniczą osoby reprezentujące różne instytucje i społeczności zaangażowane w działania na polu kultury pamięci, nauki, komunikacji społecznej, edukacji – naukowcy, muzealnicy, pedagodzy, artyści, duszpasterze, dziennikarze.
Spotkania odbywają się „ w przestrzeni dziedzictwa Markowej”, a więc na terenie obydwu markowskich muzeów; w Muzeum Polaków Ratujących Żydów i w Skansenie oraz w kościele parafialnym p.w. św. Doroty. Uczestnicy odwiedzają także cmentarz parafialny, gdzie znajduje się pomnik Grobu Rodziny Ulmów, poprzedniego miejsca pochówku Józefa i Wiktorii i ich Dzieci.
Poza wizytami w miejscach, które tworzą na stałe markowski szlak dziedzictwa poświęcony Rodzinie Ulmów i historii Markowej, uczestnicy zapoznają się z nową wystawą czasową p.t. „ Błogosławieni Sprawiedliwi, albowiem…” Opowieść o Rodzinie Ulmów.
Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Organizatorem i twórcą wystawy jest Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
W Muzeum Polaków Ratujących Żydów – w ramach tworzonego wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Markowej programu; „Muzeum w przestrzeni Markowej” odbędzie się seminarium p.t. „Markowa – dziedzictwo chrześcijańskiej cywilizacji”. Wykład wprowadzający do seminarium wygłosi Waldemar Rataj, dyrektor Muzeum Ulmów Polaków Ratujących Żydów.