18 maja 2022

Komunikat o sesji „Edukacja dla dziedzictwa i rozwoju”

Markowa, 12.05.2022 r.

KOMUNIKAT

18 maja br., dokładnie rok po inauguracji, przypada zakończenie obchodów 5. rocznicy utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, w których partycypował Samorząd Województwa. W czasie tych dwunastu miesięcy odbyło się szereg działań mających na celu uczczenie tego niezwykłego dzieła i jego twórców oraz przygotowanie warunków do stworzenia  strategii Muzeum. Spotykając się ponownie w dniu Międzynarodowego Dnia Muzeów pragniemy wspólnie podsumować minione wydarzenia z punktu widzenia wprowadzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w drugi etap rozwoju instytucjonalnego i programowego.

Wydarzenie to odbędzie się w ramach sesji Konferencji „Dziedzictwo i Rozwój” – Forum Muzeów i Samorządu Terytorialnego – pt. „Edukacja dla dziedzictwa i rozwoju”, która gościć będzie z tej okazji 18 i 19 maja w Markowej i w Zarzeczu.

Na część markowską składać się będzie podsumowanie roku działalności programu „Muzeum w przestrzeni Markowej” oraz spotkanie Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci. Sesja będzie kontynuowana w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu – oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, gdzie nastąpi oficjalna inauguracja debaty programowej Konferencji poświęcona edukacji, jako najważniejszemu zadaniu polskiej kultury pamięci. Tematem przewodnim dyskusji będzie: „Edukacja dla obywatelstwa”. Całe przedsięwzięcie dedykowane jest Pani Izabeli z Bojanowskich Dzieduszyckiej, współczesnej mistrzyni pracy organicznej, założycielce „Przymierza Rodzin”, pedagogowi społecznemu i twórcy licznych dzieł edukacyjnych, w tym także współtwórczyni Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. To wszak za ten dorobek i w uznaniu znaczenia pracy Pani Dzieduszyckiej  dla identyfikacji dziedzictwa oraz dla rozwoju Województwa Podkarpackiego, Samorząd Województwa – z inicjatywy Marszałka Województwa Pana Władysława Ortyla – uhonorował Ją tytułem „ Zasłużonej dla Województwa Podkarpackiego”.

Równocześnie w imieniu wszystkich organizatorów Konferencji „Dziedzictwo i Rozwój” – Forum Muzeów i Samorządu Terytorialnego, zapraszamy do wzięcia udziału w debacie programowej, która odbędzie się 19 maja w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Zakończeniem obchodów 5-lecia będzie,  20 maja, Noc Muzeów. W jej ramach Muzeum Ulmów oferuje: zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem oraz zwiedzanie Skansenu, w tym ścieżkę edukacyjną Chałupa Szylarów. Dom rodzinny Szylarów, przeniesiony do Skansenu Zagroda Muzeum Wsi Markowa i udostępniony publiczności w ubiegłym roku, jest świadkiem dramatycznych wydarzeń z czasów okupacji niemieckiej. Rodzina Doroty i Antoniego Szylarów ukrywała tu rodzinę Bezemów/ Weltzów.

Ścieżka edukacyjna Chałupa Szylarów zaczyna się w Muzeum Ulmów, gdzie prezentowany jest reportaż Bejt znaczy dom Agnieszki Lipskiej i Adama Głaczyńskiego  z Radia Rzeszów,  opowiadający historię domu Szylarów w latach 1942-1944, a jej dopełnieniem jest zwiedzanie tego samego domu w Skansenie, włącznie ze zrekonstruowaną kryjówką dla żydowskiej rodziny.

Fot.: ekai.pl

KONFERENCJA  „DZIEDZICTWO I ROZWÓJ”

FORUM MUZEÓW I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

– SESJA PT. „EDUKACJA DLA DZIEDZICTWA I ROZWOJU”