10 lutego 2023

„Jeszcze jeden dzień, jeszcze jedna noc …” – seminarium dla nauczycieli w 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

RUSZYŁY ZAPISY – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY I PEŁNA OFERTA W ZAKŁADCE EDUKACJA/ PROJEKTY

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na kolejną edycję seminarium dla nauczycieli, w tym roku pod tytułem „Jeszcze jeden dzień, jeszcze jedna noc… codzienność w wybranych gettach na przykładzie Warszawy, Krakowa, Nowego Sącza i Zagłębia Dąbrowskiego – w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim ”, które odbędzie się 10 lutego 2023 r.

Seminarium odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach
Holokaustu na Podkarpaciu oraz Sympozjum Praw Człowieka Muzeum Ulmów.

Celem tego projektu edukacyjnego jest zwrócenie uwagi na społeczną historię getta warszawskiego, ukazanie warunków w jakich przyszło mu funkcjonować w przededniu wybuchu powstania, którego 80. rocznicę wkrótce będziemy obchodzić. Wydaje się, że życie codzienne w getcie w latach 1940-1943, pokazane oczami dziecka, może być interesującą propozycją dla opracowania zagadnienia izolacji ludności żydowskiej i jej Zagłady. Aby lepiej ukazać dramat mieszkańców getta warszawskiego, pragniemy skierować uwagę uczestników również na inne getta zlokalizowane w Dystrykcie Krakowskim i w Rejencji Katowickiej III Rzeszy. Zależy nam bowiem na pokazaniu odmienności i specyfiki każdej z tych
dzielnic: od Warszawy przez Kraków, Nowy Sącz i Rzeszów, aż do gett w Zagłębiu
Dąbrowskim.
Celem seminarium jest przygotowanie materiałów oraz zdobycie wiedzy, pozwalających
nauczycielom zainteresować uczniów losem ich rówieśników w tych
najciemniejszych latach II wojny światowej i okupacji Polski przez III Rzeszę Niemiecką.
Elementem kluczowym będzie zwrócenie uwagi na emocje towarzyszące dzieciom
i młodzieży w momencie izolacji, zamknięcia i ostatecznie Zagłady.

Prelekcje wygłoszą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej z oddziału krakowskiego i katowickiego oraz z centrali IPN, a także historycy ze Stowarzyszenia „Sądecki Sztetl” i z Muzeum w Przeworsku.

TERMIN: 10.02.2023, godz. 9:00-15:30

FORMUŁA ON-LINE: Microsoft Teams

KOSZT: 30 zł

ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA WYDARZENIA NA OFICJALNYM PROFILU MUZEUM NA FACEBOOKU

Uprzejmie informujemy, że w trakcie tegorocznej edycji seminarium dr Thomas Van de Putte i dr Aleksandra Kubica przeprowadzą obserwacje naukowe w ramach projektu badawczego nt. edukacji o II wojnie światowej i Holokauście. Udział w seminarium jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na objęcie obserwacją etnograficzną w ramach projektu.

Dodatkowo, badacze zapraszają uczestników do dobrowolnego udziału w wywiadach grupowych, które będą przeprowadzone niezależnie od seminarium. Chętnych zapraszamy do kontaktu z dr Thomasem Van de Putte: thomas.vandeputte@uclouvain.be.

ORGANIZATOR:

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

WSPÓŁORGANIZATOR:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie