5 września 2016

Inauguracja programu „Świat Sprawiedliwych – bohaterski przykład rodziny Ulmów”

W dniu 5 września 2016 roku o godzinie 11.00, w siedzibie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Odbędzie się inauguracja programu „Świat Sprawiedliwych – bohaterski przykład rodziny Ulmów”. Porozumienie o współpracy w tym zakresie podpiszą: Pan Wit Wojtowicz – Dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie, Pani dr Anna Stróż – Kierownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, płk Marek Grabek – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie i ppłk Robert Kogut – Dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie. Zaproszenia do udziału w uroczystości wystosowano do parlamentarzystów, władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych. Zaproszono również przedstawicieli Służby Więziennej, środowisk naukowych, świadków historii i lokalnej społeczności.

Program „Świat Sprawiedliwych – bohaterski przykład rodziny Ulmów” powstał dzięki życzliwości historyków z muzeum w Markowej i otwarciu na współpracę z podkarpacką Służbą Więzienną. Składa się na niego cykl 10 spotkań edukacyjno-warsztatowych w ramach  dwóch modułów.

Pierwszy (empatia, szacunek, rodzina, wartości) przewiduje poznanie historii rodziny Ulmów, drogi życiowej Józefa Ulmy, jego działalności w lokalnym społeczeństwie, postawy jako męża, ojca i sąsiada. Doświadczenie emocji bohaterów tamtych wydarzeń daje możliwość kształtowania postaw społecznych i systemu wartości, kształtowania w sobie empatii i identyfikowania się z ofiarą niezawinionej agresji i przemocy. Pokazania, że nawet w sytuacji zagrożenia własnego życia zawsze istnieje wybór własnej decyzji – szanującej zdrowie, życie, wartości drugiego człowieka.

Druga część – empatia, tolerancja, szacunek, to próba wejścia w problemy drugiego człowieka, żyjącego współcześnie, obok nas, człowieka niepełnosprawnego. Ta część zajęć zwieńczona będzie bezpośrednim spotkaniem z osobami niepełnosprawnymi i ludźmi pracującymi z takimi osobami.

Program nie mógłby powstać bez wiedzy i dorobku historyków z muzeum w Markowej
i doświadczenia zawodowego  funkcjonariuszy Służby Więziennej. Przy jego tworzeniu wykorzystano doświadczeni, nabyte m.in. podczas współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jego realizacja rozpocznie się w Zakładzie Karnym w Rzeszowie a następnie obejmie wszystkie jednostki penitencjarne podległe Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Rzeszowie.
Twórcy projektu mają również nadzieję, że wykroczy swoim zasięgiem poza granice Podkarpacia.