6 czerwca 2023

„Historia jednej zbrodni” – Premiera filmu dokumentalnego o zbrodni na rodzinach Ulmów i Goldmanów

„Historia jednej zbrodni” – film dokumentalny o zbrodni na rodzinach Ulmów i Goldmanów oraz o ich niemieckich oprawcach wchodzi do kin w piątek 9 czerwca.

Produkcję będzie można zobaczyć także w Telewizji Polskiej, jeszcze przed zaplanowaną na 10 września br. beatyfikacją Rodziny Ulmów.

Zaś w samej Markowej odbyła się prapremiera filmu wyreżyserowanego przez Mariusza Pilisa; „Historia jednej zbrodni” odnosi się do wydarzeń z 24 marca 1944 roku z Markowej, kiedy to niemieccy żandarmi pod dowództwem Eilerta Diekena wkroczyli do domu markowskiej rodziny Ulmów, gdzie rozstrzelali ukrywającą się tam rodzinę Goldmanów, a także gospodarzy wraz z dziećmi.

Historia zbrodni na Ulmach staje się coraz szerzej znana, a to za sprawą badań naukowych Mateusza Szpytmy, a to za sprawą procesu beatyfikacyjnego oraz także dzięki działaniom naszego Muzeum.

Mariusz Pilis w swoim dokumencie ukazuje po części jak ten proces odkrywania prawdy historycznej przebiegał w czasie, wskazując na jego kluczowe etapy dla badań, jednocześnie trzeba wskazać, że film przedstawia nam kolejne sekwencje historii, nie tylko nad rekonstrukcją przebiegu zdarzeń, ale przede wszystkim porusza temat oprawców obu rodzin: żydowskiej i polskiej. Aby nie zdradzać zbyt wiele potencjalnym widzom, zaznaczmy, że reżyser po latach wyrusza tropem samego żandarma Diekena oraz spotyka się z jego córką.

Ważnym motywem filmu staje się także Markowa, ta wojenna oraz ta obecna; w pamięć zapada relacja ocalonego z tej wsi, których spotyka tych, którzy mu pomagali oraz odwiedza nowo powstające na ów czas nasze Muzeum.

Jak zaznaczał reżyser, komentując prapremierę w Markowej „To jest najpiękniejszy start mojego filmu, jaki mogłem sobie wymarzyć. Chciałem, żeby to oni pierwsi [mieszkańcy Markowej] mogli zobaczyć ten film i go ocenić, być może również o nim trochę podyskutować, z punktu widzenia nie tylko Rodziny Ulmów, ale i całego wysiłku, jaki podjęła Markowa w okresie II wojny światowej. To będzie dla nich emocjonalne wyzwanie, bo zobaczą film o sobie, o swoich przodkach”.

Wraz z pokazem filmu odbyła się rozmowa, w której udział wzięli: występująca w filmie dr Joanna Lubecka, historyk, ekspert w dziedzinie polityki historycznej Niemiec, reżyser Mariusz Pilis oraz dr Marcin Chorązki historyk IPN, Główny Historyk Muzeum Ulmów