16 listopada 2022

Festiwal Psalmów Dawidowych „Razem. Koncert dla pokoju. Psalmy pokoju i miłosierdzia”

Festiwal Psalmów Dawidowych, organizowany od kilku lat przez Fundację im. Rodziny Ulmów w Markowej, jest próbą poszukiwania – poprzez artystyczne środki wyrazu – wspólnych korzeni dwóch religii biblijnych: chrześcijaństwa i judaizmu. Te korzenie można odnaleźć na przykład w Psalmach.

Ale Festiwal, sięgając do wspólnego kulturowego i religijnego dziedzictwa, nie zapomina przecież o tragicznej historii XX w., naznaczonej przez Shoah, w A w tej historii – zarówno o Ratujących, jak i o Ocalonych.

Dlatego Festiwal zawsze wyrażał idee bliskie przesłania naszego Muzeum. To jeden z powodów, dla których Muzeum Ulmów jest teraz współorganizatorem Festiwalu.

W tym roku przesłanie ideowe Festiwalu wzbogaciło się o jeszcze jeden wątek: solidarność z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji na naszego wschodniego sąsiada.  Podczas koncertu w Rzymie, podobnie jak to już było w tym roku w Rzeszowie i w Kolbuszowej, wystąpią – obok artystów polskich i żydowskich – także artyści z Ukrainy.

Finansowym wyrazem solidarności z Ukrainą będzie licytacja, a której dochód zostanie przeznaczony na potrzeby Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Rzymski koncert jest zatytułowany Razem. Koncert dla pokoju. Psalmy pokoju i miłosierdzia, a odbędzie się 16 grudnia w Audytorium Conciliazione w Rzymie, początek o godzinie: 20:00

Program: https://www.facebook.com/FestiwalPsalmowDawidowych
Na zdjęciach: koncert w Kolbuszowej, 21 sierpnia br.
Fot.: Tadeusz Późniak