31 sierpnia 2023

Festiwal Psalmów Dawidowych na cześć rodziny Ulmów z okazji ich beatyfikacji

Za nami wyjątkowe muzyczne wydarzenie, które łączy dwie religie, narody, tradycje i kultury.  W niedzielę, 27 sierpnia w Kolbuszowej odbył się plenerowy koncert w ramach VIII Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych”. Upamiętnia on Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, jak również tych, którzy zostali ocaleni przez polskich bohaterów. W tym roku Festiwal Psalmów Dawidowych przybrał formę dziękczynienia za rodzinę Ulmów, której beatyfikacja obędzie się 10 września w Markowej. Koncert odwoływał się do męstwa, heroizmu i męczeństwa Wiktorii i Józefa oraz ich dzieci, którzy dali świadectwo niezbywalnej wartości, jaką ma ludzkie życie.

Podczas koncertu w wykonaniu plejady gwiazd wybrzmiały utwory inspirowane wielowiekową tradycją dwóch religii: chrześcijaństwa i judaizmu. W części poświęconej kulturze żydowskiej wystąpili: dyrygent Yuval Stopel, solista Avraham Fried – światowej sławy żydowski muzyk         z Nowego Jorku, kantor Yaakov Lemmer oraz pianista Menachem Bristovski. Z kolei w części prezentującej kulturę chrześcijańską na scenie pojawili się dyrygenci: Piotr Rubik, Janusz Wierzgacz i Michał Jurkiewicz oraz wokaliści: Maria Coman, Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Kupczyk, Grzegorz Wilk, Janek Traczyk, Małgorzata Markiewicz, Izabela Szafrańska, Barbara Giewont, Magdalena Kołcz, Aleksander Berkowicz i Maria Karakevych.       W roli narratorów wystąpili: Symcha Keller, ks. Tomasz Ryczek i Yosi Notkowitz. Artystom towarzyszyła Polska Orkiestra Muzyki Filmowej oraz Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti” im. N. G. Kroczka. Koncert poprowadził duet popularnych aktorów: Karolina Gorczyca i Maciej Musiał.

Tematyka koncertu opierała się szczególnie na treści starotestamentowej Księgi Psalmów. To płaszczyzna, która pozwala spotkać się obydwu narodom: polskiemu i żydowskiemu = to  dziedzictwo wspólne dla żydów i chrześcijan. Psalmy stanowiące fundament modlitwy chrześcijańskiej i żydowskiej pozwalają Żydom dziękować Bogu za ocalone życie, zaś Polakom za dar odwagi ratowania tego życia. Wspólna modlitwa poprzez muzykę przypomina o łączącej Polaków i Żydów bolesnej historii. To także okazja do szukania wspólnych wartości i refleksji nad dramatyczną przeszłością.

Transmisję z koncertu można będzie obejrzeć 10 września w telewizji Super Polsat.

Organizatorem Festiwalu Psalmów Dawidowych jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR,           a głównym współorganizatorem Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Fotografia z profilu: Festiwal Psalmów Dawidowych / Psalms of David Festival