22 sierpnia 2021

Festiwal Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” – współorganizacja Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Grafika Festiwalu Psalmów Dawidowych informująca o koncercie w dniu 22 sierpnia 2021 roku w Kolbuszowej.

22 sierpnia 2021 r. odbędzie się kolejny koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych pt. „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych”. Widowisko muzyczne rozpocznie się o  18.30 na stadionie w Kolbuszowej. Organizatorem Festiwalu niezmiennie od lat jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR. Muzeum Polaków Ratujących Żydów włącza się w inicjatywę stając się jednym ze współorganizatorów.

Tegoroczny program Festiwalu składa się z części polskiej i żydowskiej. Podczas pierwszej części wystąpią kantorzy żydowscy, natomiast podczas drugiej części nastąpi premiera „Psalmów Pokoju i Pojednania” w wykonaniu: Józefa Skrzeka, Piotra Rubika, Golec uOrkiestry, Andrzeja Lamperta, Kariny Skrzeszewskiej, Dariusza Malejonka, Grzegorza Wilka, Barbary Gąsienicy Giewont, Zofii Nowakowskiej, Mirny Kbbeh, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, Zespołu Band i Chóru Sienna Gospel.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Więcej informacji na stronie Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR.

Festiwal powołano do życia w 2016 r. uznając, w akcie ofiarności i męczeństwa Rodziny Ulmów symbol działalności i poświęcenia tych wszystkich Polaków, którzy podczas II wojny światowej oddali życie, ratując Żydów. Festiwal ma charakter międzynarodowy. Jego adresatami są przede wszystkim „Sprawiedliwi i Ocaleni” i ich rodziny, czyli Polacy odznaczeni medalem przyznawanym przez żydowski Instytut Yad Vashem, jak i Żydzi, którzy zostali ocaleni i ich rodziny. Wydarzenie to propozycja kulturalna oparta na tradycji zachowanej i kultywowanej zarówno  w żydowskiej, jak i polskiej muzyce sakralnej. Tematyka Festiwalu opiera się szczególnie na treści psalmów ze Starego Testamentu Pisma Świętego. To płaszczyzna, która pozwala spotkać się narodom: polskiemu i żydowskiemu. Na kanwie muzyki czci się pamięć polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, jak również tych, którzy zostali ocaleni przez polskich Bohaterów w czasie II wojny światowej. To umocnienie więzi, szacunku, ale również pogłębienia i podtrzymania wdzięczności za niesienie pomocy Żydom w czasie II wojny światowej.

Inicjatywa ta wpisuje się w misję Muzeum Polaków Ratujących Żydów polegającą na ukazaniu historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej, a także w cykl obchodów związanych z 5. rocznicą uruchomienia działalności Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Plakat wydarzenia

Grafika Festiwalu Psalmów Dawidowych informująca o koncercie 22 sierpnia w Kolbuszowej.

Biało-czerwona flaga polski i godło Polski.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

DOTACJA CELOWA NA WYDATKI BIEŻĄCE ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU

WSPÓŁORGANIZACJA FESTIWALU PSALMÓW DAWIDOWYCH „HONORUJĄC SPRAWIEDLIWYCH I OCALONYCH”

DOFINANSOWANIE: 150 000 ZŁ

Środki finansowe Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzą z budżetu państwa, z rozdziału: 92118, paragrafu: 2800.

Dotacja celowa przeznaczona jest na współorganizację Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” organizowanych w dniu 22 sierpnia 2021 r. w Kolbuszowej, w zakresie pokrycia części kosztów związanych z organizacją wydarzenia.

Dofinansowanie