17 marca 2024

Drugi dzień targów

W niedzielę 17 marca w Opactwie Benedyktyńskim Gräfinthal w Kraju Związkowym Saary w Niemczech posadzono 9 jabłoni poświęconych błogosławionej rodzinie Ulmów. Każdej osobie z tej szczególnej rodziny z Markowej poświęcono jedno drzewo i oznaczono je imienną tabliczką. To ciąg dalszy akcji „Po owocach ich poznacie”, czyli sadzenia jabłonek, które upamiętnić mają Polaków ratujących Żydów, w tym w szczególności Błogosławioną Rodzinę Ulmów, która została zapoczątkowana przez marszałka województwa podkarpackiego, Władysława Ortyla, przewodniczącego Rady Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. rodziny Ulmów w Markowej. Muzeum reprezentował dr Marcin Chorązki, główny historyk.

Drzewka oficjalnie przekazano w listopadzie poprzedniego roku w Markowej, podczas wizyty delegacji z Kraju Saary na Podkarpaciu. Teraz posadzono je w Opactwie Benedyktyńskim Gräfinthal w Mandelbachtal. W uroczystości uczestniczyła Anke Rehlinger – premier Kraju Saary. Z polskiej strony w sadzeniu jabłonki wzięli udział Konsul Generalna RP w Kolonii Anita Mikołajczak, marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch, starostowie: Adam Krzysztoń z Łańcuta i Jan Pączek z Przemyśla oraz główny historyk Muzeum, dr Marcin Chorązki. Inicjatorem uroczystości był dr Teophil Gallo, starosta powiatu Saarpfalz, z którym także współpracują podkarpackie samorządy.

Jest to kolejne miejsce w Europie, po Ogrodach Watykańskich i Ogrodach Prezydenckich w Warszawie, w których zapuszczą korzenie drzewa owocowe pochodzące z Podkarpacia. Akcję rozpoczęto rozpoczęto tuż po beatyfikacji Rodziny Ulmów, a jej geneza sięga do pasji Józefa Ulmy, jaką było sadownictwo. Józef założył bowiem pierwszą w Markowej szkółkę drzew owocowych. Sadząc jabłonie, inicjatorzy nawiązują do jego talentów i symbolicznie upamiętniają heroizm Ulmów, którzy w tragicznych czasach okupacji niemieckiej próbowali uratować ośmioro Żydów, goszcząc ich w swoim małym domu.

Sadzenie drzewek poprzedziła uroczysta msza święta w opactwie. Celebrował ją biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej ks. Stanisław Jamrozek. Opactwo benedyktyńskie, które jest dla Kraju Saary ważnym miejscem kultu religijnego oraz historycznym dziedzictwem tego regionu, łączy losy trzech narodów: niemieckiego, francuskiego i polskiego. Postacią kojarzoną z tym miejscem jest osoba króla Stanisław Leszczyńskiego. W kaplicy na terenie opactwa znajduje się grób jego córki, księżniczki Anny. Mszę św. uświetnił miejscowy chór, który po polsku wykonał Hymn Polski i pieśń beatyfikacyjną Rodziny Ulmów.

Zdjęcia udostępnione przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego