8 marca 2024

Dni Dziedzictwa Błogosławionej Rodziny Ulmów „Dziedzictwo Markowej – fenomen polskiej kultury solidarności”

Dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej przypadający na 24 marca Dzień Pamięci jest szczególnym, ponieważ ustanowiono go w rocznicę śmierci patronów Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej.

W tym roku obchody mają szczególny charakter, gdyż przypadają w 80 rocznicę zbrodni w Markowej. Z tego względu Muzeum przygotowało szeroki plan wydarzeń towarzyszących pod hasłem „Dziedzictwo Markowej – fenomen polskiej kultury solidarności”.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest polskim świętem państwowym obchodzonym 24 marca, poświęconym upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów, ustanowionym przez Parlament w 2018 r. z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Święto jest wyrazem czci dla wszystkich tych Polaków, którzy wykazując się heroiczną postawą, z narażeniem życia ratowali i pomagali Żydom, systematycznie mordowanym przez niemieckich zbrodniarzy.

Ulmowie wraz z ukrywanymi przez nich Żydami z rodzin Goldmanów zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 r. Postawa i męczeństwo Rodziny Ulmów jest świadectwem kultury solidarności, która podczas II wojny światowej kształtowała zachowania i czyny wielu Polaków w stosunku do ich żydowskich sąsiadów.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką wiążą się także bezpośrednio z misją Muzeum Polaków Ratujących Żydów, którą jest ukazanie historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej.