5 września 2022

Piąte spotkanie Resursy

5 września odbyło się w siedzibie Muzeum czwarte spotkanie Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci. Jego gośćmi specjalnymi były dzieci i wnuki Abrahama Segala: Pani Pninit Naveh – córka, Panowie Shai Segal i Rami Gal – synowie, Panowie Nadav Naveh i David Segal – wnukowie.

Abraham Segal w czasie niemieckiej okupacji ukrywał się w Krzemienicy i w Markowej. W Krzemienicy u Anny i Antoniego Skrobaczów, zaś w Markowej u Heleny i Jana Cwynarów – jako polski sierota Romek Kaliszewski, pomagając w ich gospodarstwie.

Wizyta dzieci i wnuków Abrahama Segala w Polsce ma związek z nadaniem ich ojcu i dziadkowi pośmiertnie oznaki Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego.

W czasie tego spotkania Resursy mowa była o historii Markowej – miejscu, w którym Abraham Segal znalazł przed 80 laty schronienie i ocalenie. Mówili niej członkowie Towarzystwa Przyjaciół Markowej.  Pani Maria Ryznar-Fołta mówiła o dziejach Markowej od jej początków do Holocaustu, Pan Kazimierz Wyczarski wspominał swoje spotkania z Abrahamem Segalem w Markowej, zaś Pan Marek Kochmański przypomniał działalność teatru ludowego od początków XX w. do 2012 roku. Przez długi czas markowski teatr miał swoją siedzibę w Domu Ludowym. Wójt Markowej, Pan Mirosław Mac, mówił o współczesnym życiu wsi i jej perspektywach. Wspomniał o trwającym obecnie remoncie Domu Ludowego i o tym, że po jego zakończeniu byłaby możliwość umieszczenia tam na nowo siedziby teatru.

Wczorajsze spotkanie Resursy stanowiło część Pierwszego Sympozjum Historycznego Muzeum Ulmów „II wojna światowa – nieodrobiona lekcja naszej historii”. Zaznaczono  w trakcie dyskusji,  że dramatyczna historia Abrahama Segala i tragiczna historia narodu żydowskiego zaczęła się 1 września 1939, a więc w dniu agresji III Rzeszy na Polskę.

Fot.: Marcin Zgłobiś (MPRŻ)