9 września 2023

„Błogosławieni Sprawiedliwi, albowiem…” Opowieść o Rodzinie Ulmów

– pod takim tytułem Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów przygotowało wystawę, która dla publiczności będzie dostępna od
12 września – zatem tuż po uroczystościach beatyfikacyjnych – w sali wystaw czasowych w Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
Zgodnie z procedurą procesu beatyfikacyjnego miała miejsce tzw. rekognicja kanoniczna (czyli ekshumacja i rozpoznanie) doczesnych szczątków Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga Dzieci. Rekognicja kanoniczna została dokonana przez Instytut Pamięci Narodowej na wniosek Księdza Arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego, po uzyskaniu właściwych zezwoleń odpowiednich władz cywilnych oraz Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Wydarzenia te oraz uroczystość beatyfikacji stały się inspiracją do zaprezentowania po raz kolejny szerszej publiczności historii samarytan z Markowej. Tym razem jednak historia ta zostanie opowiedziana językiem sztuki wystawienniczej właściwej muzeum. Opowieść ta powstała wokół przedmiotów – artefaktów, które zostały wydobyte podczas ekshumacji z grobu Rodziny Ulmów na cmentarzu w Markowej oraz podczas badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie pierwotnego pochówku Ulmów, czyli na terenie ich domostwa, tam gdzie dokonany został sam akt zbrodni.
Na wystawie znajdują się także modlitewniki i książki należące do Józefa i Wiktorii, pochodzące ze zbiorów Jerzego Ulmy, Agaty Frendo, Piotra Sagana, Zofii Blajer i Mateusza Szpytmy.
Wystawę złożoną z artefaktów uzupełnia prezentacja dokumentów z zasobu Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
Organizatorzy przygotowali tę kameralną ekspozycję w przekonaniu, że pozwoli ona gościom Muzeum Polaków Ratujących Żydów lepiej zrozumieć świat, w którym nasi bohaterowie funkcjonowali oraz poznać kulturę, w której wzrastali – kulturę, która była istotnym czynnikiem kształtowania i umocnienia ich człowieczeństwa.
Kuratorzy wystawy:
Marzena Kruk,
Mateusz Szpytma,
Paweł Zielony
Koncepcja wystawy:
Jarosław Kłaput,
Marzena Kruk
Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do 30 listopada 2023 r.

Wystawa została przygotowana przez Archiwum IPN we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.