23 sierpnia 2023

23 sierpnia – Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

„To też są ludzie, ja ich z domu nie wyrzucę…” – taką wypowiedź Józefa Ulmy, cytowaną przez świadków w jego procesie beatyfikacyjnym, przywołuje postulator, ks. Witold Burda. Przyszły błogosławiony tym zdaniem miał odpowiadać krewnym i sąsiadom, którzy przestrzegali go by „pozbył się tych Żydów z domu, bo nieszczęście z tego będzie”.

23 sierpnia przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. W tym roku obchodzimy go w Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów szczególnie przypatrując się naszym patronom.

Zdanie wypowiedziane przez Józefa Ulmę jest dla nas mottem tego dnia, bo stanowi prostą
i zwięzłą odpowiedź na doktryny totalitarne, których twórcy czuli się uprawnieni do decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nie, kto może żyć, a kto życia nie jest godzien, kto jest niewinny, a kto ponosi „winę obiektywną” z racji pochodzenia czy urodzenia, choć nie złamał prawa czy zasad moralnych.

Zgodnie z misją naszego Muzeum chcemy – poprzez odwołanie do pamięci Ulmów – 23 sierpnia uczcić wszystkich, którzy nie przyjęli narzucanych przez nazizm czy komunizm ideologicznych kryteriów, według których mieliby dzielić bliźnich na lepszych i gorszych. Wielu z nich na Podkarpaciu, w Polsce, w Europie, na świecie, tak jak Ulmowie, stało się z tego powodu ofiarami tych reżimów, choć – inaczej niż Ulmowie – niektórzy zdołali przeżyć prześladowania
i represje.

23 sierpnia pamiętamy o jednych i o drugich.