27 grudnia 2023

105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

„Łańcuch bohaterów, z piersi murowany,

Broni grodu Przemysława,

Cześć powstańcom, sława, hej za broń!”

Dokładnie 105 lat temu, 27 grudnia 1918 roku wybuchło Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Powstanie było jedyną tak dużą, udaną insurekcją w naszej historii – doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. Sukces powstańczy był ukoronowaniem ponad 120-letnich dążeń do niepodległości – „Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” (gorąco polecamy ten serial historyczny).

1 października 2021 Sejm przyjął ustawę ustanawiającą dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego – świętem państwowym. 28 października jednogłośnie poparł ją Senat, natomiast ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe, w dniu 23 listopada 2021 r., w historycznym miejscu, tj. w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, w którym tuż przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego zamieszkał, przybywszy wtedy do Poznania, Ignacy Jan Paderewski, podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów już po raz 4 włącza się w świętowanie tego wydarzenia i przypomina o jego wielkiej wadze dla całej naszej Ojczyzny.

Foto: Pocztówka: „Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania w towarzystwie oficerów angielskich w czwartek 26 grudnia 1918 r., Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Opis:
Pocztówka z reprodukcją obrazu Leona Prauzińskiego – artysty i żołnierza. W latach 1921-1923 Prauziński, na podstawie wykonanych w czasie powstania wielkopolskiego rysunków i szkiców namalował 12 obrazów olejnych ukazujących sceny walk powstańczych. Podczas okupacji obrazy Prauzińskiego zostały zniszczone przez Niemców. Pozostały po nich jedynie pocztówkowe reprodukcje wydawane okazjonalnie od czasów dwudziestolecia międzywojennego – Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.