’Czy można im było w tej samotności pomóc?’ Ratowanie Żydów w okupowanej Polsce

„Czy Żydzi byli, ginąc, bardziej samotni niż inni ginący? Byli — chociaż jest to stwierdzenie spoza ludzkiego rozeznania. Czy można im było w tej samotności pomóc? Z pewnością tak, ale tylko niewielu i w bardzo ograniczonej mierze. Nie brakowało ludzi, którzy próbowali to robić”.

– Władysław Bartoszewski

TYTUŁ: 'Czy można im było w tej samotności pomóc?’ Ratowanie Żydów w okupowanej Polsce
ROK POWSTANIA: 2020
JĘZYK: polsko-angielska

OPIS: Wystawa poświęcona jest zagadnieniu ratowaniu Żydów w okupowanej Polsce, poprzez ukazanie realiów Holokaustu – od niemieckiej inwazji w 1939, przez realizację przez okupanta planu Zagłady Żydów, aż po zakończenie wojny – prezentuje indywidualne historie Ratowanych i Ratujących oraz ich dramatyczne decyzje. Na planszach zaprezentowano relacje świadków dramatycznych wydarzeń oraz źródła ikonograficzne.

DANE TECHNICZNE:

• elementy: 18 plansz z płyty PCV pokrytej folią samoprzylepną (Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej nie zapewnia systemu montażowego – patrz punkt niżej)
    • wymiary: 1x plansza – wysokość 194 cm, szerokość 120 cm, grubość 0,5 cm
  • montaż: nieinwazyjne systemy montażowe lub inne (konieczność wcześniejszych konsultacji z Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej)
  • możliwość eksponowania na zewnątrz

OPŁATY: ubezpieczenie, koszt transportu
CZAS TRWANIA WYPOŻYCZENIA: ustalany indywidualnie

ORGANIZATOR: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

AUTORZY TEKSTÓW: Kamil Kopera, Anna Stróż-Pawłowska

KONCEPCJA GRAFICZNA: Krzysztof Brynecki

WYKORZYSTANE ZBIORY: m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Fundacji Panda / Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich