25 stycznia 2021

Zagłada Żydów podczas II wojny światowej – wykład on-line dla Zakładu Karnego w Rzeszowie

Grafika. Po lewej stronie białe tło z tekstem: Zagłada Żydów podczas II wojny światowej wykład on-line dla Zakładu Karnego w Rzeszowie, rozbity na 8 wersów. Pod nim obok siebie logo Muzeum oraz Zakładu Karnego w Rzeszowie. Po prawej stronie fragment zdjęcia z uczniami Żydowskimi w czterech rzędach. W górnym rzędzie nauczyciel. W dolnym rzędzie dzici trzymają Gwiazde Dawida z patyków. Napis: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzuem Polaków Ratujących Żydów.

W dniu 25 stycznia br. odbył się wykład on-line pt. „Zagłada Żydów podczas II wojny światowej” skierowany do grupy kilkudziesięciu osadzonych w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Wykład realizowany był w ramach tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Była to już kolejna wspólna inicjatywa Muzeum Polaków Ratujących Żydów i Zakładu Karnego w Rzeszowie. We wcześniejszych latach osadzeni z rzeszowskiej placówki więziennej brali czynny udział w przedsięwzięciach organizowanych przez Muzeum z Markowej. Tym razem jednak, mając na uwadze ogólnopolskie zasady reżimowe związane z epidemią COVID-19, przenosimy tę współpracę do internetu.

Celem wykładu było przybliżenie osadzonym tragicznych czasów II wojny światowej i okupacji niemieckiej ze szczególnym uwzględnieniem patowego położenia przedstawicieli społeczności żydowskiej. Za pośrednictwem wykładu przypomniano ofiary Holokaustu, bohaterów obchodów Dnia Pamięci.

Wykład przeprowadził Specjalista ds. Edukacji i Upowszechniania Jakub Pawłowski, który już od kilku lat realizuje działania edukacyjne skierowane do odbiorców z zakładów karnych i aresztów śledczych w województwie podkarpackim.

Fotorelacja

Znak z logo Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Schematycznie wyrysowane domy czerwony i czarny, splecione jak ogniwa łańcucha. Czarny jest obrócony do góry nogami. Po prawej stronie pełna nazwa Muzeum w trzech wersach.

Logo składające się z symbolu graficznego przedstawiającego ujętą w uproszczeniu głowę orła, w którą układają się litery SW oraz znajdującego się po prawej stronie logotypu składającego się z ułożonego w dwóch wersach napisu SŁUŻBA WIĘZIENNA.