3 lipca 2018

Wystawa „Zła się nie ulęknę…”

„Zła się nie ulęknę… Polacy pomagający Żydom na Kielecczyźnie w latach II wojny światowej”

Wystawa prezentowana w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w okresie 03.07 – 30.09.2018

Prezentacja zakreślając ogólny kontekst historyczny przybliża postawy i indywidualne historie zaangażowania Polaków w ratowanie żydowskich współobywateli na terenie dawnego województwa Kieleckiego.

Na opracowanie składają się: fotografie, dokumenty, relacje pisemne. Wyłaniają się z nich sylwetki mieszkańców Kielecczyzny, którym nieobojętny był los skazanych na Zagładę. Bohaterami byli i żołnierze  z oddziałów partyzanckich, nie tylko ratujący Żydów, ale również wspierający ludność, która taką pomoc niosła, i duchowni, udzielający schronienia żydowskim dzieciom w ochronkach i sierocińcach, wydając metryki chrztu, dzięki którym Żydzi mogli starać się o uzyskanie „aryjskich dokumentów”. Byli wreszcie nimi także zwykli obywatele wsi i miasteczek. Nierzadko historie pomocy kończyły się tragicznie i dla Ratowanych, i dla Ratujących. Wielu z nich doczekało jednak szczęśliwie końca wojny, by móc świadczyć o tragizmie tamtych lat.

Wstęp na podstawie biletu do Muzeum (5 zł/2 zł).

27 września 2018r. odbędzie się spotkanie finisażowe z autorami wystawy oraz zaproszonymi gośćmi.

Autorka wystawy: Ewa Kołomańska / Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, opracowanie plastyczne: Grzegorz Chorążek / Muzeum Wsi Kieleckiej